Od naszej ostatniej rozprawki na temat standardów suportu minął już ponad rok (bikeBoard 1/2010 (gdzie kupić) - Więcej niż 24 mm: nowe standardy suportów). Przewidywaliśmy wówczas, że oprócz standardu Shimano, największe szanse na rozwój i popularność ma suport BB 30. I wychodzi na to, że mieliśmy rację. Shimano coraz silniej lansuje swoje Pressfity, przeznaczone nie tylko do najdroższych rowerów. Trzy nowe odmiany suportu bez wątpienia bazują na idei zapożyczonej z BB 30.

PF30 - (Press Fit 30): pomysł SRAMA, w którym użyte są (podobnie jak w BB 30) łożyska o średnicy 42 mm. Różnica polega na umieszczeniu ich w specjalnych kołnierzach, które następnie instaluje się poprzez wciskanie w kompatybilnej dla PF 30 ramie. Ze względu na średnicę kołnierza 46 mm, również średnica suportu posiada taki sam wymiar. Suport PF 30 występuje w odmianie szosowej (68 mm) oraz górskiej (68 mm i 73 mm). Używa on także ponadwymiarowej (30 mm) osi suportu. Obecnie, oprócz SRAMA, tę odmianę suportu ma także w swojej kolekcji Campagnolo (Pressfit 30 Ultra-Torque, Pressfit 30 Power-Torque). (...)

O nowych standardach wspominaliśmy już na naszej stronie, natomiast po pełen tekst artykułu zapraszamy do papierowego wydania bikeBoard 5/2011 (gdzie kupić).

Dodano: 2011-05-26

Autor: Tekst: Sławek Naumowicz

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Look 795 Aerolight
B'TWIN Ultra 940 CF
3T Exploro Team
Fuji Jari 1.3
Mondraker Podium Carbon R
Orbea Alma M-Pro
Scott Scale RC 700 Pro