Standardy kwalifikacji UCI/WCC

Zdarzyło ci się kiedyś bawić myślą czy byłbyś wystarczająco dobry żeby zostać zawodowcem, albo sprawdzać, o ile oni są mocniejsi?

Okazuje się, że od 2013 roku UCI ma opracowany – wspólnie z Wattbike (producentem cykloergometrów) – pakiet testów i tabele przeliczeniowe. Dzięki nim, Międzynarodowa Unia Kolarska może zidentyfikować „talenty” poza klubami, czy organizacjami krajowymi. W ten sposób zidentyfikowany został mongolski mistrz torowy Tegshbayar Batsaikhan. Jak się zatem sprawdzić?

Wystarczy inteligentny trenażer, a ostatecznie nawet rower z miernikiem mocy na długiej prostej bez przeszkód. Testy są krótsze niż popularna próba mocy progowej – FTP, ale nie mniej wyczerpujące. Konieczne jest dobre zdrowie i sensowna kondycja – uwaga: wykonywanie wysiłków maksymalnych bez przygotowania lub konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne. Mając zaliczoną wstępną kwalifikację medyczną, można przejść do procedury, która ze względu na standaryzację ma bardzo precyzyjnie określone kroki.

Na początek 17 min interwałowej rozgrzewki ze zmienną kadencją i rosnącym obciążeniem, następnie 4 testy: (...)

Cały schemat realizacji testu wraz ze stosowanymi przez UCI tabelami przeliczeniowymi dla mężczyzn i kobiet znajdziecie w bikeBoard 3/2018 (gdzie kupić). Możesz też kupić e-wydanie.

Wyniki spisane z komputerka porównuje się do opublikowanych tabel kwalifikacyjnych i od razu wiadomo, kto może myśleć o życiu w peletonie, a kto powinien znaleźć sobie inne zajęcie na czas między weekendami :)

Dodano: 2018-03-27

Autor: Maciek Machowski, zdjęcie: John Linn, Adventure Studios / Kinetic

Tagi: Standardy kwalifikacji UCI, profil mocy, moc kolarza

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Eagle???

Merida Big.Nine 6000 i Big.Nine 800

Kross Level 13.0

Kolarz - cukrzyk

Karpaty w trzech aktach