Sprawdziliśmy jak bardzo różni się powierzchnia styku opon w zależności od rozmiaru. Diagramy na zdjęciach opon pokazują różnice w wielkości powierzchni styku poszczególnych opon, a szczegółowe dane przedstawiliśmy w tabeli poniżej. Oprócz tego warto przekonać się jak mało różnią się średnicą opony WTB Trailblazer 27,5x2,8’’ od zwykłych 29’’ oraz 29+ w porównaniu do opony fatbike 26x4,6’’. Rozmiary koniecznie należy skonfrontować z ciężarem poszczególnych modeli.


Co to jest 29+
Koło z obręczą 29” (622 mm), na którą nawlekane są opony o szerokości 3”. Opony tej objętości mają dużą powierzchnię styku z podłożem, dzięki czemu uzyskują znakomitą przyczepność. Obszerna opona gwarantuje także niespotykany potencjał amortyzacyjny, pozwalając zapomnieć o teleskopowej amortyzacji. Ponieważ zewnętrzna średnica koła 29+ jest większa niż twentyninera, niezbędne są specjalnie budowane ramy i widelce, ponieważ w dotychczas produkowanych opony tej wielkości się nie mieszczą. Opony projektowane są do obręczy o szerokości osadzenia rantów od 25 do 50 mm.


Co to jest 27+
Koło z oponą o szerokości powyżej 2,8” przeznaczone do mocowania na obręczy 650b/27,5” (589 mm). Objętość skorelowano ze standardami szerokości większości ram 29”. Pozwala to włożyć opony o znacznie większej objętości do standardowych ram i widelców 29” dla uzyskania znacznie większej wyporności, lepszej amortyzacji nierówności itp.

Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 11-12/2015 (gdzie kupić)

Dodano: 2015-05-14

Autor: Tekst: Miłosz Kędracki

Tagi: koła, opony, +

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Look 795 Aerolight
B'TWIN Ultra 940 CF
3T Exploro Team
Fuji Jari 1.3
Mondraker Podium Carbon R
Orbea Alma M-Pro
Scott Scale RC 700 Pro