Wiele osób coraz poważniej myśli o ściganiu i rywalizacji na wysokim poziomie. Ponieważ nie da się wypracować wysokiej formy wyłącznie w sezonie, rodzi się potrzeba trenowania zimą i wczesną wiosną. Radzimy, jak uniknąć zagrożeń i podpowiadamy sposoby na ich przełamanie.

Pierwsze z zagrożeń, zdrowotne, wynika z niesprzyjającego wpływu warunków atmosferycznych na ciało trenującego kolarza. Drugie dotyczy zaangażowania psychicznego, niezbędnego do zmotywowania się do wykonania porządnych jednostek treningowych w długofalowym planie, którego końca nawet w lutym nie widać.

To train, or not to train?
Mimo najszczerszych chęci i zapału do jazdy rowerem bez względu na pogodę, wyjście na trzygodzinny trening szosowy gdy zmrok zapada po 16:00 jest po prostu niebezpieczne. Obok zagrożeń wynikających z ruchu drogowego w kiepskiej widoczności, niebezpieczny jest zalegający na drogach śnieg czy błoto. Co ciekawe, w trakcie treningu trudno się rozchorować, ale wystarczy zamarudzić przy myciu roweru, albo za wcześnie zdjąć czapkę i zmarznąć żeby wrócić do stanu sprzed tygodnia lub dwóch. A więc co, nie trenować? Ależ skąd! W najgorszym pogodowo (długość dnia, temperatura, wilgotność) okresie roku powinno się realizować najdłuższe i najbardziej nużące jednostki treningowe - bez nich nie zbudujemy odpowiedniej bazy na sezon. Wielu z nas decyduje się na alternatywny trening w trosce o bezpieczeństwo. Trenażer wydaje się bezpieczniejszą zdrowotnie opcją. Jest też niedrogi i bardzo skuteczny, ale jak się nim nie znudzić? Z doświadczenia wiemy, że wymaga specyficznych cech wolicjonalnych, a przedawkowanie może zniechęcić nie tylko do kolarstwa, ale i uprawiania sportu w ogóle. Więc może warto pokusić się o coś więcej i... wyjechać? (...)

Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 1-2/2015

Możesz też kupić e-wydanie

Dodano: 2015-01-12

Autor: Tekst: Kuba Chryczyk, foto: Piotr Staroń

Tagi: zima, obozy treningowe

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920