Wyznaczenie celu treningu to nie tylko nadanie kierunku własnym działaniom, ale także sposób na ocenę sezonu, okresu treningowego, ważnych zawodów.
Cel powinien być wyznaczony w sprytny spos.b - tak, aby można było bez zastanowienia określić, czy został wykonany i w jaki sposób. Jak „dobrze” wyznaczyć cel? Z pomocą przychodzi nam wiedza z zakresu zarządzania.
S.M.A.R.T. Eksperci z dziedziny zarządzania wykorzystują powyższy skrót do sprawnego (i sprytnego) wyznaczania celów. Można powiedzieć, że jest to algorytm, którego należy trzymać się określając cele. Istnieje kilka sposobów jego odczytania, jeden z nich znajdziecie poniżej.
Cel powinien być
: Specific lub Simple - konkretny i jasno określony, nie pozostawiający wątpliwości w interpretacji, Measurable - mierzalny, umożliwiający jasne określenie momentu jego realizacji, Ambitious - ambitny, trudny do osiągnięcia, stanowiący wyzwanie, Realistic - możliwy do osiągnięcia, realny, Time-bound - jasno określony w czasie, posiadający termin realizacji. Jak korzystać z powyższego algorytmu?
Jasno i konkretnie Unikaj stawiania sobie cel.w mglistych, niejasnych, typu „W tym roku będę zajmował lepsze miejsca” lub „Poprawię swój wynik z ubiegłego sezonu w wyścigu X”. Cele te będą spełnione zarówno jeśli poprawisz swój wynik o jedną pozycję (np. z 1245 na 1244) oraz gdy awansujesz do pierwszej setki open. Tak określony cel daje wiele możliwości oszukiwania samego siebie (no przecież jest lepiej), ale trudno za jego pomocą ocenić wykonanie zadania. Przykład jasnego i konkretnego celu: „W tym sezonie awansuję do pierwszej 20 open w wyścigu X”. Awansowałeś? Cel zrealizowany. W innym przypadku należy rozważyć, co poszło nie tak.
Zmierz cel! Każdy cel powinien być mierzalny - potrzebujesz miary do określenia czy odniosłeś sukces i w jakim stopniu. Najprostsze przykłady to osiągnięcie konkretnego miejsca, podniesienie określonego ciężaru na siłowni itp. W niektórych przypadkach musisz wybierać bardziej skomplikowane (i jednocześnie jak najbardziej jednoznaczne) sposoby mierzenia celu. Może być to pokonanie trudnego zjazdu, przezwyciężenie kryzysu na trasie, mniejsza ilość awarii wynikająca ze zwiększonej dbałości o sprzęt itp. Przykład mierzalnego celu: „Dzięki pracy nad techniką jazdy do końca czerwca pokonam zjazd szlakiem X bez sprowadzania roweru i podpierania się”. Zjechałeś? Cel zrealizowany. Jeśli nie, przeanalizuj, co sprawiło Ci trudność i nad czym i w jaki sposób musisz popracować
Bądź ambitny… Osiągnięcie celu powinno być dla Ciebie wyzwaniem, czymś, co motywuje Cię do pracy, rzeczą ekscytującą, z której będziesz dumny lub co najmniej zadowolony. Jeśli wiesz, że jesteś w stanie ukończyć każdy maraton na dystansie Mega, to cel w postaci dojechania do mety nie będzie motywacją do dłuższych trening.w. Jeśli zawsze jeździłeś Mega, może warto zmierzyć się z dłuższym dystansem albo wyznaczyć sobie konkretne miejsce do zdobycia? Jeśli jesteś mocny w maratonach, może warto spr.bować sił w etap.wkach? Sięgaj po więcej i bądź ambitny. Poniżej nie znajdziesz przykładu ambitnego celu, każdy musi wyznaczyć go indywidualnie zgodnie ze swoimi możliwościami.
…będąc realistą Cele, kt.re przed sobą stawiasz, muszą być możliwe do osiągnięcia. Wybór celu „z kosmosu” nie jest motywacją do cięższych treningów - z góry wiadomo, że celu nie uda się osiągnąć, a ewentualne próby mogą prowadzić do kontuzji. Musisz znaleźć złoty środek między swoimi ambicjami i możliwościami. Weź również pod uwagę inne aspekty, które mogą sprawić, że Twój cel będzie niemożliwy do osiągnięcia, np. ilość pracy lub nauki, obowiązki domowe, czy ograniczenia finansowe. Tutaj też nie będzie przykładu - sam musisz określić, czy Twój cel jest realny. Zrób to szczerze i bez oszukiwania samego siebie.
Kiedy osiągniesz cel? Cel powinien mieć jasno określony termin realizacji - w innym przypadku jego realizacja może ciągnąc się w nieskończoność lub nigdy nie nastąpić. Najczęściej cele dotyczą danego sezonu lub jego części - jeśli to możliwe, określ jak najbardziej precyzyjnie, kiedy powinieneś je osiągnąć. Zwłaszcza cele treningowe, kt.re mają być osiągnięte w okresie przygotowawczym powinny mieć określony termin realizacji. W ten sposób będziesz mógł po kolei - krok po kroku - dążyć do gł.wnych cel.w sezonu. Przykłady cel.w z określonym czasem realizacji: Podnieść ciężar X kilogram.w w przysiadzie ze sztangą do końca lutego.
Sprytny i sprytniejszy Istnieje r.wnież wersja rozszerzona powyższego skrótu - S.M.A.R.T.E.R. Dwie dodatkowe litery to: exciting, czyli ekscytujący oraz recorded, czyli zapisany. Ostatnia z nich jest szczeg.lnie pomocna. Cel, który został zapisany (np. na kartce przyczepionej do lod.wki) lub o którym powiedziałeś znajomym, ma większe szanse na realizację - to taka psychologiczna sztuczka, związana z dążeniem do konsekwencji w działaniach, kt.rą możesz z powodzeniem zastosować na sobie. Wielu z Was może znać przedstawiony wyżej spos.b na wyznaczenie cel.w - metoda ta jest wykorzystywana w zarządzaniu, nauczaniu, w harcerstwie i wielu innych dziedzinach życia. Pozwala na wyznaczenie jasnego i konkretnego miejsca, do kt.rego ma doprowadzić Cię Twój trening. Sprytnie wyznaczony cel to większa szansa na sukces - powodzenia!
bikeBoard 1-2/2010 (gdzie kupić).

Dodano: 2010-02-24

Autor: Tekst: Paweł Steinke

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920