Okulary są twoim najlepszym przyjacielem w słoneczne dni. Nie wyobrażasz sobie bez nich wakacji w tropikach czy też zwykłego spaceru, gdy z nieba niemiłosiernie płyną jasne promie nie. Czy jednak są potrzebne podczas jazdy w gęstym lesie lub w pochmurny dzień ? Czym sugerować się dobierając dla siebie odpowiedni model?

Bez względu na pogodę, okularom na rower mówimy zdecydowane TAK. Nie chodzi tylko o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem, ale także przed pyłem, błotem pryskającym wprost spod kół, gałęziami w lesie, owadami i innymi niespodziankami szykowanymi dla nas przez przyrodę. Warto zainwestować w lepsze, trwalsze, wygodne i komfortowe okulary, ponieważ jest to wydatek, który ma zapewnić ochronę i zdrowie naszych oczu. Co zatem wybrać w jakże szerokiej i powszechnie dostępnej gamie produktów? Przeciętny Kowalski zapewne sięgnąłby po modnie wyglądające okulary z pobliskiego bazarku - no bo przecież fajnie się prezentują, a i cena jest przystępna. Takie działanie może, zamiast przynieść korzyść i ulgę dla naszych oczu, tylko pogorszyć sytuację, a w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do zmętnienia soczewki (zaćmy). Okulary muszą zapobiegać przedostawaniu się szkodliwego promieniowania UV w głąb oka. Warto więc zwracać uwagę na oznaczenia nadawane przez producentów - okulary ze znaczkiem UV400 to takie, które blokują wszystkie szkodliwe fale o długości poniżej 400 nanometrów (nm) a co za tym idzie - zapewniają pełną ochronę dla oczu. Taką ochronę z pewnością gwarantują Wam okulary firmowane solidnym logo. Miejsce produkcji ma mniejsze znaczenie. Uvex, Specialized, Solano, Shimano, Rudy Project, Alpina, czy debiutująca w tym gronie Endura - żeby wymienić tylko kilka, nie mogą sobie pozwolić na odstępstwa od przestrzeganych nie tylko w UE norm. Okulary Uvex są skonstruowane w technologii Supravision®, która - poza całkowitym bezpieczeństwem oka - zapewnia także ochronę przez zarysowaniami oraz parowaniem szyb. Okulary te zdały test strzelniczy na mechaniczną wytrzymałość szkieł - nawet uderzenie z 6 mm stalowej kulki, wystrzelonej z prędkością 160 km/h nie wyrządziło im szkody. Dożywotnią gwarancję na pęknięcia oraz złamania soczewek ImpactX zapewnia firma Rudy Project, która w swojej ofercie ma zaawansowane technologiczne okulary, wykonane z superlekkich materiałów. A masa wbrew pozorom również ma znaczenie.

Czy wyobrażacie sobie jazdę przez kilka upalnych godzin w ciężkich i do tego niewygodnych okularach? Komfort noszenia powinien być priorytetem podczas doboru odpowiedniego modelu. Zwróć uwagę na noski oraz zauszniki - to w tych miejscach okulary stykają się ze skórą i to właśnie te materiały powinny być miękkie, elastyczne, gładkie i antyalergiczne. Warto też zastanowić się nad dostępnymi na rynku okularami z polaryzacją bądź ze szkłami fotochromatycznymi. Soczewki polaryzacyjne typu TAC , które doskonale poprawiają kontrast obrazu, zastosowała firma Solano. System Polavision w Uvexie absorbuje i filtruje rozproszone światło tak, aby eliminować niepożądane refleksy i zamieniać je na przyjemne i odpowiednie dla oka światło. Z kolei technologia Variomatic automatycznie dostosowuje soczewkę do natężenia światła oraz panujących warunków pogodowych, zapewniając odpowiednie przyciemnienie. Okulary Alpina posiadają szeroki zakres zabarwienia soczewek wykonanych w technologii Varioflex +, z antystatyczną powłoką Fogstop. Szkła fotochromatyczne znajdziecie także w okularach firm Shimano, Rudy Project czy Specialized.

Zapamiętaj koniecznie, że nie zawsze modny wygląd okularów idzie w parze z ich funkcjonalnością i wygodą. Warto więc zainwestować w bardziej uniwersalny model, który posłuży nam przez kilka sezonów, w pełni ochroni nasze oczy i da im ulgę nawet w najbardziej słoneczny dzień.


Alpina Twist Four VL+
Nietłukące się soczewki Varioflex+, zapewniające 100% ochronę przed promieniowaniem UV (A , B i C) aż do 400 nm. Na zewnątrz: twarda powłoka, wewnątrz: antystatyczna powłoka Fogstop, zapewniająca ochronę przez zaparowaniem. Automatyczne dostosowanie odcienia soczewek do warunków otoczenia. Szeroki zakres zabarwienia soczewek obejmujących różne poziomy ochrony. Konstrukcja kontrolująca przepływ powietrza zapewnia ochronę przed zaparowaniem szkieł. Profilowane, zakrzywione soczewki dają lepszą ochronę oczu od przeciągów i zimna, a także zwiększają pole widzenia. Połączenie odpornej ramki, przyjemnych wykończeń w okolicy czoła i miękkich, obrotowych nosków zwiększa komfort i dopasowanie do każdego kształtu nosa. Przeguby boczne umożliwiają regulację kąta nachylenia zauszników (szkła mogą być ukierunkowane na czoło lub od niego odchylone). Cena: 315,90.


Catlike Storm
Ergonomiczny kształt oprawek, zauszniki i nosek z antypoślizgowymi wstawkami, wysokiej jakości soczewki ze 100% ochroną przed promieniowaniem UVA/UVB. Zestaw zawiera 2 pary szkieł: transparentne i fotochromatyczne - automatycznie dopasowujące się do warunków oświetlenia. Dostępna również wersja z trzema parami szkieł: przydymione, transparentne, żółte (499,90 zł). Cena 599,90 zł.


Endura Cuttle
Uniwersalne okulary z dwuczęściowymi soczewkami fotochromatycznymi Light Reactive - dopasowującymi się do warunków oświetlenia w czasie 7 sekund. Przyjemna w dotyku, bardzo lekka oprawka TR 90 z gumowym wykończeniem. Delikatne elementy gumowe na zausznikach, dopasowujące okulary do twarzy. W komplecie twardy futerał oraz woreczek z mikrowłókien, służący do czyszczenia soczewek. Cena: 159 zł.


Kellys Force
okulary rowerowe z dwoma typami odpornych szkieł polykarbonowych, filtr UV400 - filtruje promieniowanie UVA/UVB o długości fali do 400 nm, podgumowane noski dla zwiekszenia komfortu noszenia, podgumowane zauszniki gwarantujące stabilność okularów przy poceniu się, szkła z wycięciem zapobiegającym zaparowywaniu. Cena: 164 zł.


Rudy Project Ryzer
Regulowany nosek ERGO IV i zauszniki, system wymiennych soczewek Flip Change - możliwość dopasowania okularów do warunków oświetleniowych i pogodowych, bezpieczny projekt - minimalizacja zranień w przypadku upadku czy uderzenia, wymienne inserty: dostępne nietłukące się soczewki ImpactX i ImpactRX z wieczystą gwarancją na pęknięcie lub złamanie, możliwość wstawienia wkładki korekcyjnej RX, wiele wersji kolorystycznych oprawek i szkieł. Cena: 520-960 zł.


Shimano S70X
Oprawki z lekkiego i mocnego materiału TR90 z prętami z beta tytanu - Shimano. Szkła z wytrzymałego, sztywnego i lekkiego materiału Lexan (opracowany przez General Electric) zapewniają pełną ochronę UV400. Możliwość dopasowania kąta szkła (łącznie 16 stopni). Nietoksyczne zauszniki z TPE, wykonane w procesie podwójnego wtrysku. Duże, wygodne, regulowane noski i zauszniki zapewniają maksymalny komfort i pełne dopasowanie. Trzy wymienne szkła, w tym jedno z warstwą lustrzaną. Specjalna powłoka chroniąca przez zadrapaniem i zamgleniem. Cena: 379 zł.


Solano SP 60003 A
Bardzo lekkie i cienkie okulary z kolekcji PC-lens, wyposażone w soczewki polikarbonowe. Soczewki polaryzacyjne typu TAC redukuja refleksy świetlne poprawiając kontrast obrazu. Zapewniają 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV i są do 10 razy bardziej odporne na uszkodzenia niż standardowe soczewki. Panoramiczny kształ soczewki zapewnia szerokie pole widzenia. Silikonowy nosek absorbuje wstrząsy i zwiększa komfort użytkowania. System wentylacji „AirFlow” eliminuje efekt parowania soczewek. Silikonowe wstawki na zausznikach stabilizują okulary. Cena: od 180 zł.


Uvex SGL 202 Vario
Bardzo lekkie okulary dla aktywnych rowerzystów. Technologia Supravision zapewnia 100% ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC przy jednoczesnej maksymalnej ochronie przed zarysowaniami oraz parowaniem szyb. Zastosowana w soczewkach technologia Decentered gwarantuje doskonałą widoczność bez zniekształceń, nawet w najbardziej wygiętym kształcie oprawki. Fotochromatyczna technologia Variomatic dopasowuje odcienie szyb do panujących warunków pogodowych oraz natężenia promieni UV, zapewniając odpowiednie przyciemnienie. Miękkie noski oraz końcówki zauszników gwarantują maksymalny komfort i dopasowanie. Cena: 439 zł.

Więcej propozycji okularów znajdziecie w naszym katalogu on-line.

Dodano: 2012-12-07

Autor: Tekst: Paulina Giża

Tagi: okulary, bezpieczeństwo

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.