Plecak
To, co zabierzecie ze sobą i do jak dużego plecaka zapakujecie cały swój ekwipunek, zależy od tego, dokąd jedziecie oraz czy wybierzecie łatwe i wygodne spanie w schroniskach, a może biwak w miejscu, gdzie Was zmrok zastanie. Od tego będzie zależeć wielkość plecaka. To, na jak długo jedziecie, ma mniejsze znaczenie, bo wybierając się na trzy, cztery dni trudno zabrać komplet czystej odzieży na każdy dzień. Przecież to wszystko trzeba wieźć na plecach. A żeby jazda była przyjemna i swobodna, plecak nie może być ani zbyt duży, ani za ciężki. Wybierając plecak na przyszłe wyprawy trzeba wziąć to pod uwagę. Na jednodniową wycieczkę nie trzeba zabierać ciuchów na przebranie. Wystarczy cienki polarek, wiatrówka z funkcją przeciwdeszczową, niezbędne narzędzia i jedzenie. Plecak o wielkości do 10 litrów wystarczy. Na dłuższy wyjazd konieczne jest zabranie zapasowej odzieży. Jeżeli planujecie wyprawę z biwakowaniem w górach, to musicie uwzględnić miejsce na śpiwór, karimatę, płachtę biwakową i większą ilość jedzenia, a nawet zapas wody oraz menażkę. Plecak o pojemności 30 l jest optymalny, większy pozwoli spakować za dużo zbędnych rzeczy. Dobrze, aby miał jakieś troki, którymi można przypiąć to, na co zabraknie miejsca w środku lub jakieś większe przedmioty, jak karimata lub alumata. Jeżeli wybierzecie wygodniejszy wariant, będziecie spać i żywić się w schroniskach, to odpadnie Wam sprzęt biwakowy oraz jedzenie. Wówczas plecak może być mniejszy, np. 20 l. Wybierając plecak, który ma nam dobrze służyć na górskich szlakach i nie uprzykrzać jazdy, warto zwrócić uwagę na kilka detali.

SYSTEM NOŚNY - plecak powinien być wyposażony minimum w pas biodrowy, wskazany jest też pas piersiowy z regulowaną wysokością, oba przydają się na zjazdach i zapobiegają przesuwaniu się plecaka na boki oraz odrywania od pleców, np. przy skokach. Dla własnego komfortu warto zwrócić uwagę na wentylację. Jeżeli część, która leży na naszych plecach jest zupełnie płaska, to wycieczke skończymy z zupełnie mokrymi plecami, co w przypadku biwaków nie jest miłe, dodatkowo można przepocić nawet to, co jest wewnątrz plecaka. Dobrze, żeby były jakieś „szyny” lub poduszki albo siatka utrzymujące dystans od pleców i pozwalające choć trochę odparować plecom. Dobrze, żeby też szelki były wykonane w sposób pozwalający odparować wodzie ze skóry.

TROKI - nie wszystko trzeba lub nie wszystko uda się zapakować do środka plecaka, standardowo karimata jedzie na wierzchu i żeby to się udało, plecak musi mieć jakieś paski, które pozwolą przypiąć na zewnątrz karimatę lub kurtkę albo płachtę biwakową. Dobrze do tego celu nadaje się mocowanie na kask (które samo w sobie uważamy za bezsensowne) w jakie są wyposażone niektóre plecaki.

POKROWIEC - bardzo przydatne wyposażenie plecaka w chwili, gdy dopadnie nas deszcz, pozwala uchronić plecak i jego zawartość przed przemoczeniem, dzięki czemu wieczorem będziemy mieli suche rzeczy do przebrania.

BUKŁAK - skoro plecak rowerowy to dobrze, żeby miał miejsce na bukłak i odpowiednie otwory i szlufk i do poprowadzenia rurki.

GADŻETY - dodatkowe kieszonki na zewnątrz lub wewnątrz plecaka, szlufk a do zamontowania lampki, karabinek do przypięcia kluczy, sucha kieszeń na dokumenty to detale, które ułatwiają posegregowanie zabieranych rzeczy.

Dodano: 2010-08-31

Autor: Tekst: Marcin Wielkiewicz

Tagi: jeden dzień na rowerze, wyprawy, plecak, pakowanie, ścieżki

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Sprzęt 2019

Przedwyścigowe dylematy sprzętowe

Singletrails Lechnica

Malta – Krawędzią klifu