Rowerem można, a nawet warto, jeździć cały rok, i to bez znaczenia, czy jest lato, jesień, czy zima. O ile nasz sprzęt nie wymaga szczególnego przygotowania do sezonu letniego, o tyle zimą wygląda to już zupełnie inaczej. Rowery z kategorii górskich, szosowych czy elektrycznych znacząco różnią się od siebie i wymagają konkretnych ukierunkowanych działań.

Jak co roku, po ciepłych miesiącach pełnych słonecznych dni wypełnionych rowerowymi wojażami nadchodzi okres mniej przyjazny zarówno dla rowerzystów, jak i dla ich jednośladów. Zima poza deszczem i niskimi temperaturami przynosi nam – z pomocą drogowców – sól i inne związki chemiczne, które niekorzystnie wpływają na nasze ubrania i rowery.

Jako użytkownicy nie musimy się biernie przyglądać, jak nasze ukochane rowery ulegają przyspieszonemu zużyciu i degradacji. Osoby, które nie mają czasu albo smykałki do samodzielnego majsterkowania – lub po prostu nie chcą zagłębiać się w niuanse mechaniki swoich rowerów – mogą oddać sprzęt do dobrego serwisu z prośbą o przygotowanie go do sezonu zimowego. Ci jednak, którzy lubią serwisować albo dostają gęsiej skórki na samą myśl o tym, że ktoś obcy będzie majstrować przy ich ukochanej maszynie, lub po prostu chcą trochę zaoszczędzić, dowiedzą się z tego artykułu, jak samodzielnie przygotować rower do sezonu zimowego i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Różne rowery wymagają odmiennego podejścia w tym zakresie, postaram się więc pogrupować je zgodnie z ich przeznaczeniem oraz skupić się na szczegółach charakterystycznych dla każdego z nich. Zacznijmy jednak od kilku porad, które można zastosować do wszystkich typów rowerów.

Mycie – umyjmy rower, usuwając wszystkie zanieczyszczenia, które nagromadziły się przez ostatnie miesiące użytkowania. Najlepsza do tego będzie ciepła woda, przydadzą się również wiaderko i specjalny środek do mycia, który można nabyć w każdym dobrym sklepie rowerowym, oraz specjalna szczotka z miękkim włosiem lub po prostu gąbka. Mieszkańcy blokowisk, którzy nie mogą umyć roweru w ogrodzie lub przed blokiem, mogą skorzystać z coraz popularniejszych myjni samoobsługowych, pamiętając o elementarnych regułach mycia myjkami wysokociśnieniowymi: unikamy kierowania wody na uszczelki i zachowujemy odpowiednią odległość dyszy od roweru.
Przegląd hamulców – hamulce to jeden z istotniejszych elementów roweru, który ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. W wypadku hamulców obręczowych kontrolujemy linki i pancerze oraz powierzchnie robocze na obręczach, czy nie są nadmiernie zużyte. Przy hamulcach hydraulicznych sprawdzamy stan płynu i to, czy układ nie jest zapowietrzony. Wymieniamy klocki hamulcowe przed sezonem, ponieważ zostaną wystawione na znaczne zużycie podczas nadchodzących mokrych dni.

Napęd – jeżeli napęd wykazuje ślady zużycia, wymieńmy go już teraz, ponieważ deszcz i błoto znacznie przyspieszą jego zużycie. Sprawdźmy również stan kółeczek przerzutki. Pamiętajmy o regularnym smarowaniu napędu – nie róbmy tego na zapas, nadmiar środka smarnego bardziej zaszkodzi, niż pomoże! Używajmy gęstszych preparatów, które trudniej poddają się wymywaniu przez wodę i wystarczają na dłużej.

Rama – prostym sposobem na zabezpieczenie ramy jest po jej umyciu zaaplikowanie wosku przeznaczonego do zabezpieczania karoserii samochodowej, dzięki czemu ochronimy ją przed negatywnym działaniem soli i innych środków chemicznych stosowanych zimą przez drogowców oraz ułatwimy sobie kolejne mycie roweru, gdyż brud nie będzie tak mocno przylegał. Właściciele matowych powłok lakierniczych muszą się liczyć z tym, że mat nabierze odrobinę połysku.

Oświetlenie – krótsze dni zimą sprawiają, że przez większość czasu jest szaro, dlatego zadbajmy o to, żebyśmy byli widoczni! Rynek oferuje coraz mniejsze i mocniejsze lampki, zwykle z możliwością ładowania, dzięki czemu nie wydamy majątku na baterie. Jeżdżąc poza miasto i w miejscach bez światła latarni, wybierzmy przednią lampkę o dobrym zasięgu oraz szerokim snopie światła, byśmy nie tylko byli dobrze widoczni, ale także sami dobrze widzieli przeszkody na drodze.

(...)


Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 11-12/2018. Możesz też kupić e-wydanie.


Dodano: 2018-11-20

Autor: Tekst i zdjęcia: Sebastian Dobrowolski

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920