Silnie zmotywowany sportowiec może tak zintensyfikować proces treningowy że uniemożliwia to uzyskanie optymalnego wypoczynku. O ile w pierwszej fazie wyniki ulegają poprawie, to później dochodzi do stagnacji. Brak poprawy wyników, zachęca sportowca do dalszego zwiększania obciążeń treningowych, co w konsekwencji pogarsza jeszcze bardziej warunki odpoczynku. Wreszcie dochodzi do znacznego pogorszenia wyników sportowych, zmian w usposobieniu a nawet osobowości zawodnika.

Do czynników sprzyjających wystąpieniu stanu przetrenowania zalicza się: niedobory żywieniowe, choroby bakteryjne, małą ilość snu oraz stosowanie używek i środków dopingujących. Dlatego zwłaszcza w okresie intensyfikacji obciążeń tak ważna jest odpowiednia regeneracja, ale nie tylko czas jest ważny. Odnowa biologiczna może poprawić jakość regeneracji w czasie. To dlatego trudno sobie bez niej wyobrazić profesjonalny trening i regularne starty w zawodach. Żaden organizm nie będzie tolerował ciągłego wysiłku, nawet tego o umiarkowanej intensywności, bez czasu potrzebnego na odbudowę. Oto nasze propozycje na poprawę jakości regeneracji bez mitrężenia czasu.


Rolowanie - część 1

Rolowanie - część 2


Dodano: 2018-02-28

Autor: Tekst: Miłosz Czuba, Karolina Kozela - Paszek, Marta Piotrowska, zdjęcie: Sportografia.pl / Sport Ev

Tagi: maratony, triathlon, regeneracja, masaż, sauna, krioterapia, rolowanie, białko, odżywki, zawody

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920