Ile masz przerzutek? Ja mam 21, a Ty? Kto nie pamięta takich podwórkowych dialogów, ten widać jest za młody.

W rowerze przerzutki są najwyżej dwie. Za to liczba przełożeń jest już większa. Obecnie sprawa jest prosta – kto ma napęd 1×, to ma tyle przełożeń, ile trybów w kasecie. W napędach z dwoma lub trzema trybami z przodu jest już trudniej i jak ktoś ma szalony napęd 3×11, to wcale nie ma 33 przełożeń, ale nadal kilkanaście, ponieważ niektóre kombinacje powtarzają się. Po co nam tyle biegów i ile nam naprawdę potrzeba? Można to określić.

Żeby na rowerze z kołami 29” przy kadencji 75 obr./min uzyskać prędkość 35 km/h, potrzebujemy przełożenia 3,33. Przy takich parametrach rytm pedałowania jest idealny pod względem fizjologii, bo pozwala dostatecznie mocno naciskać na pedały roweru. Żeby uzyskać takie przełożenie (w podanym przykładzie 3,4), łańcuch opiera się na 34-zębnej, czyli dość dużej – jak na napęd 1×11 – koronce suportu i na bardzo małym (10 z.) trybie kasety, dostępnym jedynie w wysokich grupach SRAM. W rowerze MTB to optymalny dobór dla bardzo szybkiej jazdy na zjazdach.

Przypadek II: z doświadczenia wiemy, że ostatecznym przełożeniem na najbardziej strome ściany jest konfiguracja 22 z na suporcie i tryb 34 z. (przełożenie 0,65). Bardziej miękkie przełożenie nie pomaga, bowiem wcześniej koło zerwie przyczepność, no chyba że podjazd jest łagodniejszy, ale znacznie dłuższy. W ten sposób znaleźliśmy przełożenia skrajnie szybkie oraz maksymalnie mocne. Dzieli je 523%. Wystarczy tylko określić, ile przełożeń pozwoli odpowiednio dysponować mocą przy optymalnym rytmie pedałowania.(...)

W artykule analizujemy procentowy zakres przełożeń dla poszczególnych napędów, podajemy wzór na obliczanie przełożeń i procentowego skoku między nimi a także zastanawiamy się, ile biegów tak naprawdę potrzebujemy.

Cały artykuł znajdziecie w bikeBoard 1-2/2017. Możesz też kupić e-wydanie


Dodano: 2017-02-09

Autor: Miłosz Kędracki, Rafał Czarkowski, Kuba Chryczyk, Paweł Kisielewski, Foto: Felix Kästle/ EUROBIKE Me

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.