Dobór wysokości siodła to podstawowy element Bike Fittingu, czyli dopasowania roweru. Narosło sporo legend, które wpływają na to, jak ustawione są siodła nie tylko w sektorach maratońskich.

Jeszcze zanim przystąpicie do pomiarów trzeba wspomnieć o tym, że wysokość siodła zależy od budowy ciała rowerzysty czy kolarza, jego siły, dyscypliny czy wreszcie rodzaju roweru, jakiego używa. Dlatego dokładny pomiar wysokości siodełka nie może być realizowany na podstawie prób statycznych, pomiaru kości itd.

Dynamika rowerzysty na rowerze jest ogromna. Bez względu na dyscyplinę, pozycja na rowerze zmienia się. Można jechać na stojąco, można pedałować siedząc. W zależności od potrzeb i zmęczenia kolarz może chcieć pedałować siłowo albo mielić miękkie biegi. Pozycja zależy od nachylenia trasy a nawet rodzaju siodełka (może być dłuższe lub krótsze a zatem pozwalać na większe lub mniejsze przemieszczenia w przód i w tył).

Wiercenie się na rowerze w niewielkim zakresie jednak zmienia kąt ugięcia kolana i może mieć wpływ na efektywność ruchu. Dlatego należy zacząć od wstępnego wyznaczenia wysokości siodła. Będzie to świetna baza do dokonania precyzyjnego dopasowania, które należy dokonać w ruchu, po rozgrzewce i pod pewnym obciążeniem.

Dopiero kiedy organizm włącza procesy ekonomizacji ruchu, a Wy przestajecie dbać o to, jak dobrze wyglądacie na rowerze, można zobaczyć, jak naprawdę siedzicie na rowerze i jak wysoko należy ustawić siodełko.

PEDAŁOWANIE WSTECZ
Prezentowany tu sposób przyda się kolarzom szosowym i MTB w tym nie tylko w XC czy XCM, ale i enduro. Pierwszym etapem jest próba z pedałowaniem wstecz. Rower należy umieścić w trenażerze. Badany musi umieścić pięty (!) na pedałach, a następnie wykonać kilka obrotów wstecz.

Siodło musi być ustawione na takiej wysokości, żeby w najniższym punkcie (w klasycznej ramie korby ułożone równolegle do rury podsiodłowej) kolano było całkowicie wyprostowane, ale równocześnie biodra nie przesuwały się na boki siodełka. Jeśli kolana nie rozprostowują się, siodło należy unieść o ok. centymetr i powtórzyć próbę, jeśli biodra przesuwają się na boki siodło należy obniżyć. Łatwizna.


Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Dodano: 2011-12-16

Autor: Tekst: Miłosz Kędracki

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920