No i stało się. Na kurtce z membraną pojawiła się plama niewiadomego pochodzenia, a wszystkoodporne spodnie zesztywniały z nadmiaru błota. Stajesz przed prawdziwym dylematem: prać czy nie prać? Bo to przecież nie bawełniana koszulka czy kalesony, tylko ekwipunek o niewiarygodnych parametrach technicznych, kosztujący setki złotych.

Po pierwsze nie bądź brudas. Po drugie parametry membrany pogarszają się wraz z zabrudzeniem i przepoceniem. Zatem prać! Ale w jakiej temperaturze? W proszku czy w płynie? Prasować, konserwować, impregnować, pryskać czy wcierać preparaty? A może po prostu oddać w troskliwe ręce żony lub do pralni chemicznej? Zaraz rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości na temat pielęgnacji odzieży technicznej.


CZYTAJ INFORMACJE PODANE NA METCE
Producent wie najlepiej, w jaki sposób postępować z jego odzieżą. Ja wiem, że czytanie instrukcji obsługi jest dla „ frajerów”, ale w tym wypadku pozwoli Wam to zachować właściwości tkaniny przez długi czas.


NIE BÓJ SIE PRANIA
Wbrew powszechnie krążącej opinii, że odzieży z membraną nie należy prać, nie musimy unikać pralki pod warunkiem przestrzegania kilku zasad. Przede wszystkim wystrzegaj się „zwykłego” proszku do prania. Cząsteczka „zwykłego” proszku ma dwa „bieguny”, jeden przyciąga wodę, drugi przyciąga brud. Jest to na tyle mocna reakcja, że mimo płukania pewna ilość detergentu pozostaje na ubraniu. Stroną przyciągającą brud przyczepiony jest do materiału, a stroną przyciągającą wodę wystawione na zewnątrz. W efekcie ubranie przyciąga wodę zamiast ją odpychać! Dodatkowo, w przypadku nowych ciuchów, część impregnacji nałożonej przez producenta zostanie wypłukana przez proszek do prania.
Warto zainwestować w środki takie jak Nikwax TechWash , które są delikatniejsze w działaniu niż proszek do prania, usuwają tylko brud, a po wypłukaniu nie pozostają na tkaninie. Jeżeli nasza odzież jest nowa, to używając specjalistycznych preparatów do prania pierwsze 4 do 6 prań to jedyna czynność, jaką należy przeprowadzić, żeby kurtka odzyskała właściwości hydrofobowe (odpychające wodę). Większość membran należy prać w temperaturze do 40°C. Pamiętaj, żeby nie używać wybielaczy, odplamiaczy, ani innych popularnych środków do płukania tkanin.


Nie wirować!
Odzieży nie należy odwirowywać, a jedynie odpompować wodę. W procesie wirowania w membranie mogą powstać mikrouszkodzenia, zagniecenia lub uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek na przykład zahaczenia materiału o zamek czy rzep. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem prania zapiąć wszystkie zamki, guziki itd. Po wyciągnięciu z pralki należy rozwiesić odzież z dala od źródeł ciepła: grzejników, kaloryferów.

Jeśli uważasz, że Twoje ubrania wymagają pomocy profesjonalisty, poproś w pralni o czyszczenie na sucho z zastosowaniem preparatu czyszczącego na bazie rozpuszczalnika węglowodorowego. Jednak najbardziej znany producent membran, firma Gore, zaleca pranie w domowych warunkach i w zdecydowanej większości przypadków przysłowiowa „Frania” sprawdzi się bardzo dobrze. Co ciekawe, Gore twierdzi, że żelazko nie jest wrogiem ubrań technicznych. A może być nawet przyjacielem odzieży pokrytej warstwą DWR (Durable Water Repellent). Sprawia, że woda na powierzchni tkaniny utrzymuje się w postaci kropel i nie wsiąka w nią), bo prasowanie pomaga ją reaktywować.

Jak prasować odzież techniczną?
Ustaw żelazko na program do delikatnych tkanin, bądź na niską temperaturę. Prasuj bez użycia pary, umieszczając ręcznik lub szmatkę między odzieżą a żelazkiem. Ważne jest, aby prasować suchą odzież.


Nic nie trwa wiecznie
Każda membrana traci z czasem swoje własności i należy jej się co jakiś czas małe, domowe SPA! „Zmęczona” membrana może stracić swoje właściwości poprzez brud przyczepiony do materiału, który zatyka jej oddychające pory, odzież zaczyna wtedy działać jak worek foliowy, nie przepuszcza wody do środka, ale też nie wypuszcza wilgoci z wewnątrz. A Ty się pocisz, materiał staje się wilgotny od wewnątrz i od zewnątrz. Dodatkowo, brud przyczepiony na zewnątrz zakrywa impregnat i przyciąga wodę, co jest powodem nasiąkania materiału. Jeśli zauważysz, że „oddychalność” i wodoodporność Twoich ciuchów drastycznie spada, to czas, aby zatroszczyć się o materiał. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów do impregnacji odzieży z membraną. Najlepiej stosować te polecane przez producenta. Najwygodniejsze w użyciu są w formie sprayu lub atomizera – używamy ich po praniu na odzież oczyszczoną z wszelkich zabrudzeń. Są także preparaty do stosowania już podczas prania, na przykład Nikwax TX.Direct w wersji wash-in . Środek produkowany jest na bazie wody, więc najlepiej rozprowadza się w środowisku wodnym. Impregnację powtarzamy z częstotliwością raz na 3-4 prania. Również po zakończonym sezonie ważne jest, aby dać ciuchom odpocząć. I przed sezonem przeprowadzić cały cykl zabiegów pielęgnacyjnych, aby po kilkumiesięcznym pobycie w szafie mogły dobrze służyć nam przez kolejny rok.

Dodano: 2018-03-14

Autor: Tekst: Paulina Opoka, zdjęcie: Cyklokarpaty.pl / Wiktor Bubniak

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920