Od naszej ostatniej rozprawki na temat standardów suportu minął już ponad rok (Nowe standardy suportów: więcej niż 24 mm). Przewidywaliśmy wówczas, że oprócz standardu Shimano, największe szanse na rozwój i popularność ma suport BB 30. I wychodzi na to, że mieliśmy rację. Shimano coraz silniej lansuje swoje Pressfi ty, przeznaczone nie tylko do najdroższych rowerów. Trzy nowe odmiany suportu bez wątpienia bazują na idei zapożyczonej z BB 30. PF30 - (Press Fit 30): pomysł SRAMA, w którym użyte są (podobnie jak w BB 30) łożyska o średnicy 42 mm. Różnica polega na umieszczeniu ich w specjalnych kołnierzach, które następnie instaluje się poprzez wciskanie w kompatybilnej dla PF 30 ramie. Ze względu na średnicę kołnierza 46 mm, również średnica suportu posiada taki sam wymiar. Suport PF 30 występuje w odmianie szosowej (68 mm) oraz górskiej (68 mm i 73 mm). Używa on także ponadwymiarowej (30 mm) osi suportu. Obecnie, oprócz SRAMA, tę odmianę suportu ma także w swojej kolekcji Campagnolo (Pressfi t 30 Ultra-Torque, Pressfi t 30 Power-Torque). BBright - zaprojektowany przez firmę Cervelo, użyty w ich ramie R5. W swojej budowie podobny do BB 30, jednak posiada szerszą, asymetryczną mufę suportową o wymiarze 79 mm. Asymetria w tym przypadku powoduje, że łożysko po stronie nienapędowej jest przesunięte o 45 mm w stosunku do osi symetrii ramy (zamiast 34 mm). System ten również używa łożysk o średnicy 42 mm i osi suportu 30 mm. Musi ona jednak być dłuższa o 11 mm po stronie nienapędowej z powodów opisanych wyżej (asymetria). W tym rozwiązaniu kluczową rolę odgrywają ścisłe tolerancje, ponieważ łożyska są bezpośrednio umieszczone w ramie, za pomocą pierścieni osadzających. BB80 (nie mylić z suportem Shimano Saint SM-BB 80!) - ojcem tej „najmłodszej” odmiany suportu jest Chris Cocalis założyciel firm Pivot Cycles oraz BH USA Bicycles. BB 80 jest bratem bliźniakiem BB 30, jednak jego mufa suportowa jest o 12 mm szersza. Użyta oś suportowa (30 mm) także musi być dłuższa, niż w BB 30. Autor tego pomysłu przekonuje, że poszerzony suport BB 80 posiada wszystkie zalety BB 30, dodatkowo polepszając sztywność oraz zwiększając możliwości konstrukcyjne związane z kształtowaniem dolnej rury ramy. BB 80 ma zastosowanie zarówno do ram szosowych, jak i górskich.

ADAPTERY DLA SUPORTÓW BB30
Wielu rowerzystów posiada wysokiej jakości korby o osi 24 mm. Są oni jednak pozbawieni możliwości użycia ich w ramach BB 30. W sukurs przychodzą im producenci, którzy wprowadzają na rynek specjalne adaptery, dzięki którym staje się to możliwe. Pomimo iż adapterów nie możemy zaliczyć do standardów suportu, to musimy krótko o nich wspomnieć, ponieważ występują już w znacznych ilościach na rynku. Trzy najpopularniejsze z nich to: BB 30-M3, BB 30 Vuma oraz Wheel Manufacturing BB 30 Adaptor. Pierwszy z nich to dzieło FSA przeznaczone dla korb tejże firmy: K-Force Light, SL-K Light, Team Issue oraz Gossamer Pro. Drugi umożliwia zainstalowanie korb Zipp Vuma Quad lub Vuna w ramach BB 30, a ostatni przeznaczony jest dla korb Hollowtech II Shimano oraz X-Type Race Face. Podsumowanie: Możemy dojść do wniosku, że popularność i zalety BB 30 działają rozwojowo: powstają nowe odmiany suportu, a ponadto „starsze” systemy korb nie przechodzą do lamusa i mogą mieć zastosowanie w (naj)nowszych odmianach ram. Kto następny „wychyli’’ się z nowym pomysłem na suport? Tego niestety nie wiemy, ale możemy być pewni, że gdy tylko to nastąpi, czytelnicy bikeBoardu będą jednymi z pierwszych, którzy tę informację dostaną!

Dodano: 2012-10-26

Autor: Tekst: Sławek Naumowicz

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920