O ile sam poziom tętna określa „tylko i aż” intensywność treningu (podobnie jak skala odczuwanego wysiłku) o tyle największą wartość w treningu mają strefy tętna, określone na podstawie progów metabolicznych. Bez nich trening z pulsometrem (w dużym uproszczeniu) można porównać do treningu na czuja. Wiemy, jak intensywny jest wysiłek, ale co z tego wynika? Strefy tętna powinny być wyznaczane w laboratorium - testy „domowe” lub w terenie dają jedynie przybliżone wyniki. Jednym z najnowszych i najbardziej obiektywnych sposobów na określenie intensywności jest pomiar generowanej mocy. Jest on również najbardziej kosztowny, ale za to pozbawiony części wad treningu z tętnem, które jest zależne od warunków zewnętrznych, temperatury, samopoczucia i aktualnej dyspozycji zawodnika. Moc jest bezdyskusyjna - generujesz x watów niezależnie od pory dnia, pogody terenu, samopoczucia. Jednak tutaj również potrzebne są badania do określenia stref mocy na podstawie progów metabolicznych. W tym przypadku granice każdej strefy będą określone w watach.
A teraz mnożymy! Ostatnim elementem układanki jest obciążenie. Najprościej można je opisać jako iloczyn objętości i intensywności, wyrażonej numerem na skali odczuwanego wysiłku, numerem strefy tętna lub mocy. Dla większej dokładności możesz obliczyć obciążenie treningu jako sumę obciążenia każdej części treningu. Przykład: godzinny trening składający się z 15 minut rozgrzewki w strefie 1, 35 minut jazdy w strefie 2, 10 minut „rozjechania” w strefie 1. Wynik: obciążenie = (15 x1)+(35 x 2)+(10 x1). Obciążenie daje możliwość porównania treningów, które są z pozoru nieporównywalne - roweru i pływania, biegania i „ogólnorozwojowi” na siłowni itp. Pozwala również na opisanie treningu jedną liczbą.

Wzajemne relacje i podsumowanie Wykresy objętości, intensywności i obciążenia mają rożny przebieg, wynikający z periodyzacji. Objętości treningów, największej w okresie przygotowawczym, towarzyszy niska ich intensywność. Wraz ze zbliżaniem się najważniejszych wyścigów w sezonie spada objętość, rośnie intensywność i obciążenie. Przedstawione wyżej wartości pozwalają na skuteczne opisanie każdego treningu i cyklu treningowego. Najwięcej pytań i wątpliwości budzi zawsze pomiar intensywności. Tak, pulsometr i miernik mocy są dokładniejsze od treningów na czuja, ale bez dokładnego wyznaczenia stref na podstawie progów metabolicznych ich wartość jest niewiele większa. Pełne wykorzystanie ich możliwości wymaga inwestycji w testy i badania wydolnościowe. Można oczywiście poradzić sobie bez nich, określając intensywność „na czuja”, a jej strefy domowymi testami - wszystko zależy od poziomu, na jakim chcemy się ścigać i na jaki pozwala nam organizm.
bikeBoard 3/2010 (gdzie kupić).


Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Dodano: 2010-03-31

Autor: Tekst: Paweł Steinke

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920