Standardy kwalifikacji UCI/WCC

Zdarzyło ci się kiedyś bawić myślą czy byłbyś wystarczająco dobry żeby zostać zawodowcem, albo sprawdzać, o ile oni są mocniejsi?

Okazuje się, że od 2013 roku UCI ma opracowany – wspólnie z Wattbike (producentem cykloergometrów) – pakiet testów i tabele przeliczeniowe. Dzięki nim, Międzynarodowa Unia Kolarska może zidentyfikować „talenty” poza klubami, czy organizacjami krajowymi. W ten sposób zidentyfikowany został mongolski mistrz torowy Tegshbayar Batsaikhan. Jak się zatem sprawdzić?

Wystarczy inteligentny trenażer, a ostatecznie nawet rower z miernikiem mocy na długiej prostej bez przeszkód. Testy są krótsze niż popularna próba mocy progowej – FTP, ale nie mniej wyczerpujące. Konieczne jest dobre zdrowie i sensowna kondycja – uwaga: wykonywanie wysiłków maksymalnych bez przygotowania lub konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne. Mając zaliczoną wstępną kwalifikację medyczną, można przejść do procedury, która ze względu na standaryzację ma bardzo precyzyjnie określone kroki.

Na początek 17 min interwałowej rozgrzewki ze zmienną kadencją i rosnącym obciążeniem, następnie 4 testy: 2 sprinty po 6 sekund oddzielone odpoczynkiem 3 minut 54 sekund z niewielkim obciążeniem. Wyższy wynik brany jest do porównań. Dokładnie po kolejnych 3 min 54 sek. aktywnego odpoczynku następuje test mocy beztlenowej podczas próby 30-to sekundowej. Po 5 min 30 sek. kolejnego aktywnego odpoczynku sesję wieńczy test wydolności tlenowej badanej przez średnią moc rozwijaną w czasie 4 minut.

Wyniki spisane z komputerka porównuje się do opublikowanych tabel kwalifikacyjnych i od razu wiadomo, kto może myśleć o życiu w peletonie, a kto powinien znaleźć sobie inne zajęcie na czas między weekendami :)Artykuł ukazał się w magazynie bikeBoard 3/2018 (gdzie kupić). Możesz też kupić e-wydanie.


Dodano: 2018-03-27

Autor: Maciek Machowski, zdjęcie: John Linn, Adventure Studios / Kinetic

Tagi: Standardy kwalifikacji UCI, profil mocy, moc kolarza

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920