Jakieś 20 lat temu kupiłem wreszcie całkiem nowy rower. Po przyjechaniu do domu postawiłem go przy łóżku i zacząłem cal po calu delektować się jego wyglądem. Patrząc na przepiękne korby... zasłabłem. Koronki, nie dość że miały pościerane ząbki, to na dodatek wygięły się i przestały być okrągłe! Chciałem zabijać.

Sprzedawca długo się nabiedził, żeby przekazać mi informacje o Biopace i Hyperglide. Nie udało mu się, ale dał mi gruby katalog dealerski Shimano i w ten spos.b spławił do domu. Od tamtego czasu nie mogę żyć bez informacji o nowinkach technicznych. Ale szczerze m.wiąc Biopace pozostał niezrozumiany. Jeździłem. Ale r.żnicy względem okrągłych koronek nie poczułem. Choć nie do końca! Jeździłem przed pracą, do pracy, z pracy i po pracy i w efekcie nabawiłem się zapalenia torebki stawowej, wysięku i punkcji. P.źniej chodziły jeszcze plotki (internet łączył na razie tylko ze trzy komputery w Dolinie Krzemowej), że Biopace wykańcza kolana, w moim wypadku z całą pewnością nie była to kwestia koronek suportu, tylko doskonalenia wheelie, bo stery też padły. Pojawienie się po kilkunastu latach od Biopace rozwiązań Rotora przyjąłem na chłodno. Hiszpanie, którzy oprócz rowerów trialowych nie wnieśli wiele do rozwoju konstrukcji rowerowych, przedstawili owalne koła zębate i długie listy zalet. Porównując mój pierwszy katalog z opisem Biopace do przekazu pochodzącego z działu PR + M Rotora, nie zauważyłem postępu. Te same slogany: „szybciej”, „lżej”, „zdrowiej”, „komputerowo zaprojektowane” itp., itd. Jak na razie osobiście znam tylko jednego człowieka, który jeździ na Q Rings. Ale nie ilość, lecz jakość się liczy. Krzysztof Sauser jest w końcu Mistrzem Świata, no nie? Jest jeszcze ekipa Cervélo Test Team, sponsorowana prze Rotora. Ich nie znam. Ze względu na trudności w produkcji oraz kłopoty z zaspokojeniem potrzeb pogwarancyjnych dla wycofanych korb Agilis EVO, Hiszpanie w lutym tego roku przekazali Cervélo zaledwie trzy lub cztery zestawy korb, ale zespół twardo zakłada jazdę na hiszpańskim produkcie. Powody są jasne, w końcu Sastre wygrał TdF jadąc na owalnych koronkach, korby są bardzo lekkie, a członkowie zespołu wciąż są pod wrażeniem wyników naukowych badań, w których byli królikami doświadczalnymi. Zespół naukowców - dr Alfredo Cordova Martinez, dr Gerardo Villa Vicente, dr Jesús Seco Calvo, Iban Latasa Zudaire - na Uniwersytecie Valladolid w Hiszpanii przeprowadził badania porównawcze. Ich celem była analiza „fi zjologicznych i biomechanicznych efekt.w jazdy z Q Rings w por.wnaniu do zębatek okrągłych”. Na podstawie przeprowadzonych badań, np. czterech następujących po sobie prób sprintu, okazało się, że użycie owalnych koronek zwiększyło moc precyzyjnie wyrażoną w watach.

Dodano: 2009-05-31

Autor: Tekst: Miłosz Kędracki

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920