Od właściwej regulacji łożysk sterowych roweru zależy prowadzenie, bezpieczeństwo i sterowność roweru. Łożyska sterowe kierownicy muszą być ustawione na tyle lekko, żeby umożliwić łatwe obracanie kierownicą, a jednocześnie na tyle mocno, żeby nie było luzów, klekotu i brzęczenia. Pochylony rower powinien skręcać bez dotykania kierownicy. Zbyt mocno skręcone stery utrudniają prowadzenie. Lepiej więc, żeby w sterach był niewielki luz, niż żeby łożyska były zbyt mocno skręcone. Kulki łożysk są twardsze niż bieżnie i nadmiernie ściśnięte wybijają w nich maleńkie wgłębienia, wyczuwalne podczas kręcenia kierownicą i zmniejszające precyzję sterowania.
Zdjęcie 1. Prawidłowa długość rury sterowej
Zdjęcie 2. Luz objawia się wzajemnym ruchem misek sterowych - patrz punkt 3


- Odkręcić dekiel i sprawdzić czy górna krawędź rury widelca znajduje się ok. 1-2 mm poniżej górnej krawędzi wspornika kierownicy (Zdjęcie 1.). Jeżeli jest wyżej, należy skrócić odpowiednio rurę lub zastosować podkładkę. Zbyt krótka rura jest niebezpieczna!

- Założyć dekiel z powrotem, na razie lekko dokręcając śrubę regulacyjną (A) i poluzować śrubę(y) zaciskającą(e) wspornik (B). (Zdjęcie 2.)

- Zacisnąć klamkę przedniego hamulca i wykonać kilka małych ruchów rowerem w przód i w tył. Przesunięcia miski górnej względem dolnej (góra-dół), oznaczają, że stery są luźne. (Zdjęcie 2.)

- Jeśli stery nie obracają się swobodnie, należy w celu ich poluzowania solidnie uderzyć kołem o podłoże, jeżeli nadal obracają się z oporem, należy odkręcić śrubkę regulacyjną o ćwierć obrotu i wrócić do punktu 3.

- Jeżeli jest luz, należy dokręcić śrubkę regulacyjną o ćwierć obrotu i wrócić do punktu 3.

- Należy sprawdzić czy stery obracają się swobodnie, w tym celu trzeba podnieść przednie koło i przechylić rower na bok, kierownica powinna swobodnie przekręcić się na bok. (Uwaga: mogą w tym przeszkadzać linki). Jeśli kierownica nie chce sama skręcić trzeba wracamy do pkt.4.

- Po ustawieniu łożysk sterów należy ustawić wspornik idealnie na wprost i dokręć bardzo mocno śrubę(y) wspornika. Jeżeli zacisk wspornika jest zabezpieczony dwoma śrubami, należy dokręcać je na przemian po pół obrotu każdą.

- Po zakończeniu regulacji śrubę dekla warto dokręcić o pół obrotu

katalog bikeBoard 2006

Dodano: 2006-03-27

Autor: bikeBoard

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920