Nie tylko łańcuch potrzebuje systematycznego serwisowania i użycia smarów, odpowiednich do każdej pogody, także nasze ciało - potrzebuje tego samego! Prezentujemy wybór maści dostępnych na polskim rynku i radzimy na czym polega masaż, jaki ma cel i jakie produkt stosować w określonym czasie i warunkach atmosferycznych.

Kiedy oglądasz relacje z wielkich tourów pewnie nie raz widziałeś masażystów obsługujących swoje ekipy. To nie kwestia świecących, opalonych i gładkich nóg...choć to tylko efekt uboczny „kręci” niejednego kolarza i... kolarkę. Rzecz siedzi nieco głębiej - chodzi o masaż sportowy, często z pomocą specjalnych preparatów. Wybór na polskim rynku jest tak szeroki, że postanowiliśmy zrobić krótki przegląd i przybliżyć Ci, na czym polega masaż, jaki ma cel i jaki produkt stosować w określonym czasie i warunkach atmosferycznych. Masaż sportowy jest modyfikacją klasycznego masażu leczniczego. Wykonywany jest zdecydowanie silniej i energiczniej. Jego celem jest rozgrzanie mięśni, usunięcie przemęczenia powstałego na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, „zakwasów”, wspomagając leczenie urazów powstałych w czasie treningu czy zawodów.

Po pełen tekst artykułu zapraszamy do papierowego wydania bikeBoard 11/2010 (gdzie kupić).
O tym, jak się masować i jak powinna wyglądać regeneracja przeczytajcie na naszej stronie. Jak twierdzą fizjoterapeuci z wieloletnim stażem, wpływ maści i żeli na położone pod skórą mięśnie i ścięgna jest niewielki, jeśli jakikolwiek. Zdecydowany wpływ na poprawę zdrowia tkanek i samopoczucie położonych pod skórą mają zabiegi manualne, czyli masaż. Preparaty wspomagają i działają powierzchniowo. Dlatego nie wystarczy się wysmarować i czekać na efekty. Polecamy zatem lekturę naszych archiwalnych materiałów na temat masażu i automasażu sportowego. Miłego masowania!

Dodano: 2010-11-26

Autor: Tekst: mgr inż. Karolina Kozela, technolog żywienia

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920