Strong Rider System to efekt współpracy fizjoterapeuty Dominika Omiotka z krakowskim sklepem Bike-RS, którego celem jest pomoc kolarzom w wydobyciu 100% mocy z organizmu. Realizowane jest to poprzez optymalizację układu zawodnik-rower, a podstawową różnicą w stosunku do tradycyjnych fittingów jest to, że w SRS wyznacznikiem nie jest zawodnik w momencie pojawienia się w studiu, ale jego możliwie idealny do osiągnięcia stan. Proces zaczyna się od bardzo dokładnego wywiadu z kolarzem, w trakcie którego analizowane są wszystkie urazy, zwichnięcia, złamania, wypadki, dolegliwości bólowe, choroby, zabiegi operacyjne i pozostałe czynniki, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie organizmu.


Założeniem SRS jest przede wszystkim eliminacja problemów i ograniczeń w ciele człowieka negatywnie wpływających na generowanie jak największej mocy przez zawodnika, a nie tylko szukanie pozycji, która oszuka ciało tak, by nie odczuwało dolegliwości. W tym celu badaniu podlega każdy staw, a analizie nie tylko zakres jego ruchomości, ale również jakość ruchu, timing (czyli kolejności rekrutowania włókien mięśniowych) i co najważniejsze – siła mięśniowa. Następnie oceniany jest stan tkanek miękkich, a poszukiwane są wszelkie napięcia, zgrubienia i zaburzenia w układzie ruchu, które wpływają na pozycję na rowerze oraz generowaną moc. Najważniejszym punktem całego procesu jest usunięcie wszystkich możliwych zaburzeń i dysfunkcji. To właśnie w tym momencie optymalizowane jest ciało zawodnika. Po wyeliminowaniu wszystkich napięć ciało staje się zbalansowane, a centralny układ nerwowy jest w stanie aktywować wszystkie włókna mięśniowe. Efektem jest wzrost siły mięśniowej i wyrównanie pozycji (np. zrównanie długości kończyn, których dysproporcja wynikała ze złej postawy).


Na własnej skórze odczułem różnicę w funkcjonowaniu organizmu. Jak się okazało podczas oględzin ciała i sprawdzaniu funkcjonowania poszczególnych jego partii, największe problemy miałem z tkankami bocznej części miednicy czego objawem było zmniejszenie siły mięśniowej rotacji stawów biodrowych oraz ósemkowanie kolan podczas pedałowania. Po zabiegu przez kilka dni odczuwałem ból w miejscach, w których Dominik usuwał zgrubienia. Mimo to efekty widziałem od razu, po zabiegu znacznie zwiększyła się generowana przeze mnie siła mięśni rotujących oraz prostujących staw biodrowy, czyli jednych z ważniejszych dla kolarza, a podczas jazdy kolana pracowały jak tłoki (idealnie równo). Nie wszystkie ograniczenia da się usunąć podczas jednej wizyty, w niektórych przypadkach konieczna jest druga. Mimo wszystko dwie wizyty, podczas których możesz usunąć wszystkie ograniczenia i skutki niewyleczonych kontuzji uważam za rewelacyjny wynik.


Dopiero po tych zabiegach następuje druga część procesu, czyli ustawianie pozycji kolarza na rowerze. Ta część fittingu obejmuje zoptymalizowanie pozycji pod względem aerodynamiki i ekonomii pracy. Podczas ustawiania zawodnika analizowana jest moc oraz tętno. Efektem całej pracy powinna być generowana większa moc przy jak najmniejszych stratach energii, a ustawiona pozycja ma zapobiegać powstawaniu przeciążeń. Takie całościowe podejście do zawodnika jest unikalne a metody, jakimi posługuje się Dominik są innowacyjne i bardzo skuteczne. Obejmują przede wszystkim zabiegi na powięzi, o czym szerzej możecie przeczytać w bikeBoard 3/2016 na stronie 134.


Cena: 800 PLN, to pełna analiza ciała, badanie, testy funkcjonalne, terapia, ustawianie pozycji na maszynie, przeniesienie wymiarów na rower zawodnika, serwis roweru. Cały proces obsługują 3 osoby: Dominik Omiotek, Filip Śniadecki i Serwisant Bike-RS. Każdy klient dostaje pełen raport z SRS Pozycja zawierający informacje o pacjencie, zalecenia, przeprowadzone zmiany. Dodatkową zaletą jest to, że Dominik sam jest świetnym kolarzem amatorem i zna powszechne dolegliwości zawodników.

Dodano: 2016-03-02

Autor: Tekst: KCh

Tagi: dopasowanie, fitting

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.