Teraz, kiedy poważnie wkraczamy w sezon, obciążając swój organizm ciężkim treningiem, szczególnie istotne jest zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę a zwłaszcza regenerację potreningową.

Pomóc mogą antykataboliki, substancje obdarzone właściwościami hamującymi katabolizm, czyli - mówiąc po ludzku - rozpad białek. Gdy je przyjmujemy, zwiększa się pula białek w organizmie, co wpływa na poprawę poziomu wytrenowania. Substancje te szczególnie przydatne są w okresach wzmożonego katabolizmu: po przebudzeniu i przed snem, dla hamowania katabolizmu nocnego oraz przed i po treningu, w celu hamowania katabolizmu wysiłkowego.
Glutamina - popularny aminokwas sprzedawany jest w trzech postaciach: peptydu, postaci czystej mikronizowanej oraz n-acetylu l-glutaminy. Stanowi ona jeden z najsilniejszych antykatabolików. Glutamina tworzy największą pulę tzw. azotu pozabiałkowego, niezbędnego w wielu procesach metabolicznych. W ten sposób ogranicza spalanie własnego białka, które organizm degraduje celem pozyskania azotu. Ogranicza aktywność enzymów i hormonów katabolicznych. Po skomplikowanych przemianach powstaje z niej glutation, który jest jednym z najefektywniejszych endogennych antyoksydantów, chroniąc jednocześnie przed generacją wolnych rodników.
Glutamina odgrywa ważną rolę przy pozyskiwaniu energii z protein oraz wspomaga
odkładanie się glikogenu w komórkach mięśni i dlatego jest częścią wysokowartościowych produktów wspomagających regenerację organizmu. System immunologiczny jest dodatkowo wzmacniany poprzez antyoksydacyjne działanie glutaminy, wzmacnia ona działanie preparatów antykancerogennych, a także przyspiesza gojenie się ran i oparzeń oraz zapobiega problemom sercowo naczyniowym. Jej szerokie działanie jest wciąż odkrywane przez specjalistów. Glutamina łączy także wodę w mięśniach, co daje bardziej zdecydowaną muskulaturę. L-Glutamine Pure - marki Sponser, to najczystsza postać tegoż aminokwasu, wolna od laktozy i glutenu, wykonana z produktów jedynie roślinnych. Czystą L-Glutaminę polecam brać rano na czczo - 5 gramów oraz po treningu również 5 gramów. Na noc idealnie nadaje się kolejny produkt Sponser: Glutamine Peptid – zdecydowanie dłużej się uwalnia, więc zapewnia nam antykataboliczne działanie podczas snu! Dodatkowym autem glutaminy jest to, iż stanowi podłoże dla rozwoju „dobrych” bakterii jelitowych. Kolejną porcję 5 gramów fundujemy sobie przed snem. N-Acetyl L-Glutaminy, znany jako NAG, jest popularny wśród kulturystów, produkują go firmy SAN czy Kaizen. N-Acetyl jest formą natychmiast przyswajalną, więc idealną w okresie okołotreningowym.
Aminokwasy rozgałęzione BCAA mają podobne właściwości, ale dodatkowo dają kopniaka energetycznego. Z uwagi na specyficzną budowę (rozgałęziony łańcuch węglowy) są w pierwszej kolejności odrywane od molekuł białek i pozyskiwane na cele energetyczne. Co ważne - ich wysokie stężenie hamuje wnikanie tryptofanu do centralnego układu nerwowego - gdzie tryptofan jest prekursorem serotoniny – hormonu działającego na nas jak środek nasenny… BCAA to walina, leucyna i izoleucyna - substancje najobficiej występujące w białkach mięśniowych. Kiedy kończą się zapasy glikogenu, dzięki długołańcuchowej postaci, są najszybciej odrywane od molekuł białek mięśniowych i przeznaczane na cele energetyczne. Jednocześnie dzięki swej budowie są jedynymi aminokwasami błyskawicznie przenikającymi z układu trawiennego do komórek mięśniowych. Służą organizmowi jako paliwo wykorzystywane podczas wysiłku fizycznego. Kłopot w tym, że zawarte są także w komórkach mięśni rowerzysty, składających się w 35% z BCAA właśnie. Mówiąc wprost – przy niedoborze substancji energetycznych organizm kanibalizuje własne mięśnie! Bowiem BCAA dostarczana organizmowi w czasie wysiłku opóźnia jego zmęczenie.

Dodano: 2009-05-31

Autor: Tekst: specjalistka ds. promocji zdrowia Karolina Kozela

Tagi: BCAA, antykataboliki, suplementacja, żywienie

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920