Jak boli, to przykleimy plasterek! - najczęściej tak mówiły nasze mamusie i, co ważniejsze, miały rację. Wykorzystywanie zwykłej (jak by się mogło wydawać) bawełnianej taśmy po smarowanej klejem może bowiem przynieść niespodziewane korzyści zarówno dla ciała, jak i sportowego ducha.
Nowoczesne formy terapii dysponują coraz bardziej wyrafinowanymi środkami pomocy w nagłych wypadkach, w tym również szeroko rozumianych urazach sportowych. Od paru lat także i w Polsce można stosować nowinki, które dotychczas mogliśmy oglądać tylko w relacjach z zagranicznych aren sportowych. Jedną z nich jest plastrowanie za pomocą specjalnej taśmy, nazywane popularnie zapożyczeniem z języka angielskiego - tejpingiem.

Oczywiście odmian tego rodzaju terapii jest wiele, a wśród najpopularniejszych można wyróżnić tzw. kinesio® lub kinesiology® taping, acupressure taping oraz taping sportowy. Dwie pierwsze odmiany są najbardziej wszechstronną formą terapii, wykorzystującą wyłącznie plastry elastyczne. Acupressure taping w swoich założeniach korzysta także z taśmy elastycznej, lecz metody aplikacji opierają się na zapożyczeniach również z akupunktury, akupresury i masażu. Terapia stosowana w sporcie (tzw. taping sportowy) wykorzystuje zarówno materiały elastyczne, jak i nierozciągliwe oraz dodatkowe elementy spotykane w standardowych opatrunkach - takie jak podkłady, opaski podtrzymujące lub bandaże. Wszystkie metody łączy natomiast jeden cel, czyli poprawa jakości życia potencjalnego pacjenta i wspomaganie powrotu do zdrowia. Na czym to wszystko polega?
Punktem wyjścia jest poprawne zdiagnozowanie nieszczęśnika oraz zakwalifikowanie go do terapii z wykorzystaniem wspomnianych rozwiązań. Każdy z nas udając się do terapeuty zostanie zatem odpowiednio przebadany oraz poddany próbie skórnej poprzez naklejenie skrawka taśmy, co wykluczy ewentualną reakcję alergiczną. Następnie zostaniemy pozbawieni owłosienia w rejonie dysfunkcji, a miejsce naklejania tzw. aplikacji zostanie również odkażone oraz odtłuszczone. Kształt „plastra” oraz rodzaj zabiegu zostanie podporządkowany rozpoznaniu. Wpływ na ostateczny efekt będzie miał także artyzm wykonawcy, podporządkowany zasadom ogólnym.
Wskazania do specjalistycznego tapingu sportowego są bardzo rygorystyczne i podlegają sztywnym zasadom, których nieprzestrzeganie może skutkować nasileniem dolegliwości lub - w najgorszych wypadkach - pogłębieniem kontuzji. Metoda ta stosowana jest najczęściej w celu stabilizacji lub kontroli zakresu ruchu w rejonie uszkodzenia. Uniwersalne wskazania dotyczą zapalenia ścięgien, zwichnięć, specyficznych urazów mięśni, ścięgien i więzadeł oraz, z pewnymi zastrzeżeniami, uszkodzeń kości. Tapingu sportowego nie stosuje się w przypadku poważnych krwiaków w okolicy uszkodzonych tkanek oraz stawów, urazów naczyniowych oraz dużych ran skórnych. Kolejne przeciwwskazania to zerwania ścięgien i uszkodzenia chrząstki stawowej. Ponadto nie zaleca się aplikacji sportowej w przypadku uszkodzonych mięśni, jeżeli może ona utrudniać przesuwalność tkanek w obrębie uszkodzenia. Na nasze szczęście jednak w większości przypadków metoda jest jednak możliwa do zastosowania i prowadzi do zamierzonego efektu. Generalna zasada tapingu mówi, że aplikacja ma poprawić komfort funkcjonowania zawodnika oraz zmniejszyć lub wyeliminować odczucie bólu. Przykład tapingu sportowego przy zastosowaniu plastra nieelastycznego przedstawia zdjęcie 1.
O wiele szersze zastosowanie posiadają metody wykorzystywane nie tylko w traumatologii sportowej, ale również w innych dziedzinach terapii układu ruchu, takie jak: kinesio® taping, kinesiology® taping lub acupressure taping. Bardzo często znajdują one zastosowanie tam, gdzie zwykły taping sportowy jest niedopuszczalny. Proponowane rozwiązania mają na celu przeważnie wzrost zakresu ruchu w stawie, stymulację miejsca dotkniętego urazem oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych i obrzęku. Nie dziwi zatem fakt wzrostu popularności zastosowania tego typu rozwiązań w sporcie. Co więcej, są one pozbawione szeregu wad charakterystycznych dla tapingu tradycyjnego. Jest więc nadzieja, że tym razem nareszcie znajdziecie coś dla siebie i swojej dolegliwości. Instytucje szkoleniowe, producenci, a czasami nawet sami terapeuci zwracają uwagę na nieograniczone możliwości wykorzystania tapingu, choć niektóre z nich trudno uznać za uzasadnione. Ale jeżeli komuś to pomoże, a przynajmniej nie zaszkodzi… Spróbować na pewno warto! Do głównych rozpoznań, które mogą być opatrzone techniką plastrowania elastycznego należą zatem:
- urazy mięśni i ścięgien,
- uszkodzenia więzadeł,
- krwiaki i obrzęki,
- skręcenia i zwichnięcia,
- wybrane stany zapalne tkanek miękkich,
- wybrane zespoły bólowe układu ruchu,
- nieprawidłowe napięcie mięśniowe,
- skurcze,
- blizny,
- bóle głowy,
- wybrane choroby neurologiczne,
- i wiele innych…
Taping poprawia komfort życia oraz przyspiesza rekonwalescencję. Oprócz tego należy zaznaczyć, że może być również stosowany w celu prewencji urazowej oraz podniesienia sprawności sportowej.

Dodano: 2012-09-10

Autor: Tekst: Paweł Broszkiewicz

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB