Sezon 2006 definitywnie dobiegł końca. Nadszedł czas na wypoczynek, ale niech ta sielanka nie trwa zbyt długo, bo łatwo zaprzepaścić wszystko to, na co tak ciężko pracowaliście. To najlepszy czas, aby spróbować czegoś nowego. Każda forma ruchu, która zapewni odpoczynek i relaks jest dobra. Pozwoli to odpocząć psychicznie od roweru i przyczyni się to do wywołania „głodu rowerowego”. Zresztą pożytków z takiego podejścia do sprawy, zwłaszcza w okresie przygotowania ogólnorozwojowego i początkowej fazie okresu przygotowawczego jest więcej. Wymienię tylko uniezależnienie się od pogody czy uniknięcie dewastacji sprzętu.

W tym miejscu zamieszczamy jedynie skrót artykułu, po jego pełny tekst zapraszamy do numeru bikeBoard 9/2006 (gdzie kupić).

Turystyka górska
Ta forma aktywności jest popularna wśród kolarzy zamieszkujących tereny górskie. Zaleca się ją zwłaszcza w okresie przejściowym i wczesnym przygotowawczym. Pozwala doskonale się zrelaksować po ciężkim sezonie. Jej ogromną zaletą jest to, że możemy odbyć trening w towarzystwie osób o znacznie niższej kondycji np. mniej zaangażowanych sportowo przyjaciół czy sympatii.

Bieganie
Bieg jest naturalną formą ruchu człowieka, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań, żebyś nie mógł spróbować i tego. Nakłady finansowe na sprzęt są nieporównanie mniejsze niż w przypadku kolarstwa. Niezbędne jest tylko sportowe obuwie przeznaczone do biegania, na którym nie należy oszczędzać. Specjalistyczny but pełni rolę amortyzatora podczas biegu, chroniąc stawy. Pozostaje się jeszcze tylko zaopatrzyć w dres, najlepiej z oddychającego materiału.
Decydując się na bieganie należy pamiętać, że znacznie bardziej niż kolarstwo obciąża ono stawy, co stwarza większe ryzyko odniesienia kontuzji. Aby zminimalizować je do minimum zawsze biegaj po miękkim i stabilnym podłożu.
Treningi biegowe rozpoczynamy od 30-minutowych sesji, pozwoli to na przygotowanie mięśni do nieco innej pracy, następnie powoli wydłużamy treningi, jednak nie przekraczaj 90 minut czystego biegu.

Narciarstwo biegowe
Jest to kolejna dyscyplina chętnie wykorzystywana przez kolarzy, zwłaszcza mieszkających w regionach zimą obfitujących w śnieg. Wyróżnia się tu dwa style: klasyczny i „łyżwę”. Należy podkreślić korzystne oddziaływanie narciarstwa na układ krążenia oraz na całe ciało, w szczególności na wzmocnienie mięśni obręczy barkowej i pleców. Kolejną ogromną zaletą narciarstwa biegowego jest to, że w odróżnieniu od biegania, bez obawy o kontuzje można wykonywać nawet wielogodzinne treningi.

Pływanie
Dzięki wszechstronnemu oddziaływaniu na organizm pływanie również chętnie jest wykorzystywane w treningu kolarzy, głównie w okresie przygotowania ogólnego i w początkowej fazie okresu przygotowawczego. W późniejszym okresie stosowany jest jako aktywny wypoczynek.
Pływanie jest doskonałym środkiem treningowym mającym na celu ogólny rozwój organizmu sportowca. Sport ten doskonale wzmacnia mięśnie obręczy barkowej i ramion. Niezmiernie ważne jest korzystne oddziaływanie pływania na kręgosłup i otaczające go mięśnie. Poważną zaletą pływania jest to, że o kontuzję naprawdę trzeba się postarać.

Siłownia
Cóż, może nie jest to dyscyplina sportowa, jednak trening z ciężarami w okresie przygotowawczym kolarzy jest obecnie standardem. Dlatego postanowiłem zwrócić Waszą uwagę na tą formę ruchu i zachęcić do dołączenia go do planu treningowego. Trening ten pozwala znakomicie rozwinąć siłę jak i wzmocnić zaniedbane grupy mięśniowe.
Treningi na siłowni rozpoczynamy od okresu adaptacji do podnoszenia ciężarów, którego zadaniem jest przygotowanie mięśni, więzadeł i torebek stawowych do większych ciężarów jak i wyrobienie sobie odpowiedniej techniki. Okres ten jest niezbędny przed dalszym treningiem tego typu i powinien trwać 3-4 tygodnie. Postępowanie to uchroni cię przed niebezpieczeństwem wystąpienia dotkliwej kontuzji.

Dodano: 2012-02-14

Autor: Tekst: Miłosz Czuba

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920