Smartfon służy przeważnie nam, rowerzystom do nawigacji i zapisywania aktywności. A gdyby tak móc ustawić nim przerzutkę?

Pomijamy tu system Shimano Di2, który dzięki aplikacji mobilnej pozwala się regulować. Rozwiązanie OTTO umożliwia regulowanie mechanicznych napędów Shimano od 9 do 11 biegów i SRAM z pominięciem napędów 1 x 11/12. Pełna lista kompatybilnych napędów dostępna jest na stronie ottodesignworks.com

Potrzebne narzędzia:
- Otto Tuning System (cena 50USD)
- iPhone nie wyższy niż „szóstka”
- aplikacja do pobrania ze sklepu AppStore (darmowa)


1. Zaczynamy od zainstalowania aplikacji, rejestracji w serwisie.


2. Musimy skalibrować kamerę do selfie w iPhonie. W tym celu telefon trzymamy ekranem w naszą stronę, najlepiej opierając rękę na stole, a wskaźniki z zestawu OTTO trzymamy ok. 20 cm od telefonu. Kalibrację wykonujemy przed pierwszym użyciem.


3. System wymaga montażu dostarczonych wskaźników, na podstawie których sam określa położenie wózka przerzutki względem kasety. Łańcuch ustawiamy na małej tarczy i na czwartym trybie. Pomarańczowy wskaźnik montujemy na przerzutce zapinając go na górnym kółeczku. Przerzutka musi być maksymalnie odchylona do tyłu. Jeśli nie pasuje, należy zmienić adapter dopasowany do wielkości kółeczka.4. Niebieski wskaźnik montujemy pomiędzy kasetą a ramą. Wskaźniki powinny być zamocowane tak, aby znaki były na płaszczyznach równoległych do siebie. Niebieski wskaźnik nie może mieć kontaktu z ramą, co mogłoby zaburzać odczyt.6. Kamerą telefonu celujemy w oś koła trzymając smartfona mniej więcej 10 cm za kołem. Odpowiedni punkt znajdujemy dokonując lekkich korekt położenia telefonu .


6. Po sczytaniu ustawień, aplikacja wyświetla indeks określający dokładność wyregulowania napędu. Celujemy w wynik 0.000 +/-0,125. Jeśli wynik jest inny, podążamy za wskazówkami aplikacji wskazującymi, którym śrubami i baryłkami kręcic, aby dopieścić ustawienie napedu w naszym rowerze.

Dodano: 2017-11-15

Autor: Rafał Czarkowski

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920