To pierwszy odcinek cyklu poświęconego szkole jazdy na rowerze. Polecamy go w szczególności tym rowerzystom, którzy zaczynają przygodę z rowerem, ale nie tylko.

Wydaje się, że obecnie najmodniejsze miejsca do zakupów to hipermarkety oraz Internet. I jedne i drugie oferują najlepsze ceny, co wieszczy rychły koniec sklepów do jakich przywykliśmy. Sklepów z żywą obsługą, szefem-właścicielem udzielającym porad klientom i gronem znających się na rzeczy sprzedawców. Jeśli takie sklepy rzeczywiście znikną, to kupienie dobrze dobranego roweru będzie graniczyło z cudem.

Praktycznie każda sesja treningowa zmienia nasze parametry na lepsze. Każda infekcja na gorsze. Skuteczny trening wymaga stałej kontroli i dostosowania obciążenia do dynamicznej kondycji organizmu.

Dobrego roweru nie czynią przerzutki ani nawet koła. Dobry rower to rama. Ale myli się ten, kto twierdzi, że wystarczy kupić dobre rurki i ładnie je pospawać. W ramę trzeba tchnąć duszę. Mówią: "magiczne właściwości", "sekretne cechy", "żeby go stworzyć, potrzebna była magia". Bredzą. Czarna magia to nie jest kwestia wiedzy, to stan natężenia złej woli. Białej magii nie ma. Jest wiedza i wiara, a geometria roweru zalicza się do tej pierwszej dziedziny. Jeśli uważasz, że wiesz o rowerze wszystko, to przeczytaj to. Jeśli nie, wróć do tego artykułu za jakiś czas, a teraz jedź na wycieczkę albo maraton.

Obecnie w sporcie wyczynowym obserwuje się ciągłe zwiększanie objętości i intensywności treningu. Wpływa to na skrócenie czasu potrzebnego na regenerację organizmu. Może to hamować postępy zawodnika oraz przyczynić się do pogorszenia wyników sportowych, a zatem przetrenowania.

Rozpoczynamy nowy cykl porad treningowych dotyczących kolarstwa górskiego. Co miesiąc na www.bikeboard.pl nowy gorący temat i nowe porady dostosowane do pory roku. Do lektury zachęcamy nie tylko sportowców ale przeciętnych rowerzystów i maratończyków. Nawet tych którzy postanowili przejść z trzeciej setki do drugiej. Czym właściwie jest trening? Jak trenować? Czy każdy, kto "dużo jeździ na rowerze" trenuje? W tym cyklu artykułów chcielibyśmy zapoznać Was z teorią i praktyką treningu według najnowszych badań i metod z powodzeniem stosowanych już na zachodzie. Zachęcamy do dyskusji na ten temat. Nasi specjaliści odpowiedza na nurtujące Was pytania i postarają sie dostosować porady do indywidualnych potrzeb i aspiracji.

Lubię jak jest trudno i niespodziewanie, dlatego nie mogłam się doczekać odcinka specjalnego. Bikechalange także dał nam do wiwatu i dlatego będę pamiętać forsowanie tego potoku.

Kiedy zawiodą już wszystkie sposoby, kiedy nie da się już wmówić kumplom, że to widelec jest za słaby, koło scentrowane, przeszkadza potworny ból w nadgarstku, a w ogóle to Roland Green...

60-70% energii, a nawet więcej, rowerzysta powinien pozyskiwać z węglowodanów. W diecie przeważającym jej źródłem powinny być węglowodany złożone. Wraz z cukrami prostymi powinny wzajemnie uzupełniać dietę.

Zima tuż, tuż. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, co robić, żeby wiosną nie walczyć z nagromadzonym tłuszczykiem, ale zacząć sezon w dobrej formie, to mam dobrą wiadomość – mądrzy ludzie wymyślili trenażer.

Wielu z Was (i nas) planując zakup lub modernizację swoich maszyn nie ogranicza się tylko do oferty polskich sklepów, ale szuka też okazji poza granicami naszego kraju. Internet, sklepy wysyłkowe lub wyjazdy zagraniczne stwarzają możliwości zakupu rowerów i komponentów po atrakcyjniejszych cenach lub niedostępnych w sklepach nad Wisłą. Szczególnie istotne wydaje się to w przededniu wstąpienia polski do Unii Europejskiej, kiedy otwarcie granic i zliberalizowana polityka celna pozwoli na swobodne zakupy w dowolnym kraju Europy.

Polega on na przeplataniu odcinków pokonywanych z bardzo dużą intensywnością z odcinkami odpoczynkowymi, w czasie których intensywność jest znacznie mniejsza. Po co takie urozmaicenia?

Podstawą świadomego treningu sportowego jest właściwe jego zaplanowanie. Oczywiście, jeżeli nie interesuje cię rywalizacja na wyścigach, a jedynie wycieczki ze znajomymi, nie musisz przestrzegać rygorystycznych zaleceń i precyzyjnie ułożonego planu. Jednakże, jeśli spróbujesz stosować się do kilku podstawowych zasad, osiągniesz więcej w tym samym czasie.

W poprzednim odcinku mogliście znaleźć informacje dotyczące treningu w jego pierwszej fazie, czyli okresie przygotowania ogólnego. Zasadniczym celem tamtego okresu było zbudowanie podstawy, na której można oprzeć dalsze treningi prowadzące do osiągnięcia założonego celu.

Podstawą świadomego treningu sportowego jest właściwe jego zaplanowanie. Uważam, że każdy, kto ambitnie uprawia kolarstwo, powinien jeździć wg sensownie ułożonego planu. Oczywiście, jeżeli nie interesuje cię rywalizacja na wyścigach, a jedynie wycieczki ze znajomymi, nie musisz przestrzegać rygorystycznych zaleceń i precyzyjnie ułożonego planu. Jednakże, jeśli spróbujesz stosować się do kilku podstawowych zasad, osiągniesz więcej w tym samym czasie. Po co? A choćby po to, żeby w trakcie wycieczek pokonywać dłuższe i ciekawsze trasy.

Jazda w zimie to nie bajka, a Polska to nie Kalifornia. Ci, którzy nie jeździli do tej pory zimą, nie zdają sobie sprawy z tego, że wymaga to pewnych przygotowań. Można sobie narobić krzywdy, a rower po śnieżnych wycieczkach może znaleźć się w opłakanym stanie. Wystarczy jednak odpowiednio się przygotować do nowych warunków, aby przetrwać tę porę roku, a nawet czerpać przyjemność z jazdy zimą.



Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35
Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920