Strict Standards: Accessing static property Biblioteka::$isScaled as non static in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/classes/Biblioteka.php on line 243
Suplementacja - Zdrowie - Porady - Porady - bikeBoard - Magazyn rowerowy

Omega 3, Omega 6, Omega 9 ... wszędzie o nich głośno! Czy każdy wie czym się różnią, co dobrego a co złego nam dają i "jak się je je?" Krótki przewodnik po kwasach omega, suplementach i naturalnych pokarmach zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Witamina D jest zaliczana do witamin, chociaż w praktyce jest prohormonem, ponieważ w organizmie przekształca się w biologiczną postać - 1α 25-dihydroksycholekarcyferol. Ocenia się, że około 80%-100% witaminy D3 pochodzi z biosyntezy ze skóry, a tylko niewielka część z pokarmu.

Witaminę C można nazwać królową wszystkich witamin. Jest to związek o ogromnym znaczeniu dla organizmu ludzkiego, ale ponieważ organizm jej nie syntetyzuje, trzeba przyjąć ją z pokarmem, gdyż głównym źródłem witaminy C jest dla nas pożywienie.

Nie da się ukryć, że jesteśmy wciąż coraz bardziej zabiegani, zapracowani i wiecznie zmęczeni - tłumacząc, że brakuje nam czasu na przygotowanie zdrowego, pełnowartościowego posiłku. Oczywiście to tylko wymówka. Czas jest, ale źle zorganizowany!

Wreszcie odwilż! Pora na konkretne treningi. Ale co kiedy podczas zimy uzbierała się nam kołderka tłuszczu na ciele? Jak sobie poradzić z tym fantem dowiecie się w tym numerze.

Są przeróżne sposoby na utrzymanie dobrej sylwetki. Drakońskie diety, termogeniki, długie treningi, głodówki….jednym słowem: porażka… W tym numerze proponujemy Wam jak bezpiecznie i skutecznie wyrzeźbić ciało, ochronić tkankę mięśniową i dostarczyć sobie innych pozytywnych aspektów zdrowotnych.

Węglowodany, jak dobrze wiecie, są – szczególnie w diecie kolarza – najważniejszym źródłem energii. Ponad połowę naszego zapotrzebowania energetycznego czerpiemy właśnie z nich.

Kiedyś mówiono: masło jest najlepsze. Potem je wyklęto. Podobnie z mlekiem: raz słyszy się, żeby kupować chude, innym razem – tłuste. Nie trudno zwariować! Gubisz się przy półce z olejami? Pomożemy odnaleźć Ci się w świecie zakupów.

Każdy z nas ma dylematy dotyczące wyboru produktów żywnościowych w sklepie. Zdrowa żywność, produkty w wersji light, bez konserwantów. Ile w tym chemii? Co wybrać? A może po prostu chleb ze smalcem? Spróbujemy pomóc Ci dokonać jak najlepszego wyboru. Zapraszamy na cykl artykułów pt „Wycieczka po sklepie”!

Wiecie już, jakie węglowodany i tłuszcze kupować w markecie spożywczym – omówiłam to już w poprzednich artykułach. Pora na białko.

Pokrywa 70% powierzchni naszej planety, stanowi 1,3 miliarda m3 mas wody i decyduje o ziemskim życiu…WODA ! Dzięki niej rozwinęło się życie i jest od niej zależne. Pełni szereg istotnych funkcji w naszym organizmie: wspomaga absorbcję substancji pokarmowych, transportuje składniki odżywcze do komórek, rozpuszcza i usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii, nawilża wdychane powietrze, odgrywa rolę w regulacji temperatury ciała, amortyzuje stawy, tworzy elastyczny płaszcz ochronny dookoła ważnych narządów, a także chroni organizm przed promieniowaniem.

To związek chemiczny: alkaloid ksantynowy - narkotyk, cieszący się niebywałą popularnością wśród całych populacji! Brzmi groźnie?

Tauryna jest drugim po glutaminie, najczęściej występującym aminokwasem w mięśniach. Odkryli ją naukowcy już w 1827 roku w żółci wołów! Tauryna stanowi 0,1% masy naszego ciała, a więc jeśli ważysz 100 kg, to zawartość tauryny powinna wynosić 100 g - zmagazynowanej głównie w mięśniach szkieletowych.

Obecnie w świecie MTB królują maratony i wyścigi etapowe… Mordercze dystanse, trudne trasy przeznaczone są nawet dla amatorów generują problemy z doborem odpowiedniego paliwa!

Kreatyna dla kolarzy? Przecież to suplement dla kulturystów powie nie jeden z Was. Może i tak ale nie do końca! Na rynek wkroczyły specjalnie skomponowane staki keratynowe, których efekty mogą zaciekawić wytrzymałościowców. Zapraszam do lektury i zapoznania się z substancjami aktywnymi.

Na rynku suplementów pojawiają się coraz to nowe produkty. Jedne zostają a inne odchodzą w zapomnienie. Zaczęliśmy analizować, w które z nich warto inwestować, a które to tylko „chwyt reklamowy” i zbędny wydatek. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi doniesieniami w tej branży.

Spróbuję wyjaśnić w tym odcinku tajemnicze skróty i zaproponować Wam, „jak się je je”.

Pora na to co mikro-maleńkie lecz makro-potrzebne! Ich znaczenie polega głównie na tym że są składnikami szlaków metabolicznych, enzymatycznych - kontrolujących wszystkie funkcje życiowe. Bez ich udziału niemożliwe jest budowanie formy sportowej i prawidłowa regeneracja. O kim mowa? Nie trudno zgadnąć…za tajemniczym opisem kryją się witaminy i minerały.

Woda – stanowi aż 60% masy naszego ciała, a  jej fundamentalne zadanie w przypadku sportowca to chłodzenie organizmu, poprzez pot wydzielany na skórze a następnie jego odparowanie, co obniża temperaturę ciała. Wszystkie reakcje życiowe jakie zachodzą w organizmie a więc; transport tlenu, glukozy, aminokwasów, witamin oraz składników mineralnych zachodzi w fazie wodnej.  Dzięki wodzie pozbywamy się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materi! Zmarszczki? Zmęczenie? Po cóż Wam drogie preparaty z apteki…w pierwszej kolejności zafundujcie sobie porcję wody, a efekt będzie murowany, a o dodatkach do niej dowiecie się z naszego przewodnika!

Teraz, kiedy poważnie wkraczamy w sezon, obciążając swój organizm ciężkim treningiem, szczególnie istotne jest zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę a zwłaszcza regenerację potreningową. Co jeść w takich momentach dowiesz się z kolejnego odcinka.

W wyniku wytężonej pracy mięśniowej następuje nasilony katabolizm białek, dlatego organizm sportowca wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy. Wraz ze wzrostem aktywności należy przyjmować go więcej, ale spożycie białka powinno utrzymywać się na poziomie nie wyższym niż 12-20% względem pozostałych substancji pokarmowych.

Czym są suplementy, jak jeść żeby wygrać, ile tak naprawdę jest białka w schabowym i co to jest mityczne Vitargo swięty grall sportowców wytrzymałościowych radzi Karolina Kozela.

60-70% energii, a nawet więcej, rowerzysta powinien pozyskiwać z węglowodanów. W diecie przeważającym jej źródłem powinny być węglowodany złożone. Wraz z cukrami prostymi powinny wzajemnie uzupełniać dietę.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920