Lista artykułów w kategorii Teorie dla dociekliwych
Obalamy mity - masa ramy
Telewizyjni Pogromcy Mitów obalają je w obłokach dymu i falach chichotu. U nas ten proces jest bardziej mozolny. Każdy sprzęt rozbieramy, ważymy, mierzymy sztywność, geometrię, a następnie składamy i dopiero na końcu jeździmy. To sporo pracy, ale dzięki temu mamy zestandaryzowane (a więc porównywalne) i sprawdzone dane. W tym artykule komentujemy potwierdzone przez nas masy ram hardtaili sprzedawanych w Polsce.
Test porównawczy rowerów na kołach 26'', 27,5'' i 29''
Nawet w gronie redaktorów, testerów i wśród członków naszego wyścigowego teamu testowego zdania na temat optymalnego rozmiaru kół są podzielone.
Cechy roweru do maratonów
Kluczowa sprawa w czasie maratonu. Wygodny rower na długim dystansie zawsze jest szybszy. Jakie cechy powinien posiadać rower do maratonów? Przekonajcie się sami!
Czy rowery stają się lżejsze?
Żeby to sprawdzić, zagłębiliśmy się w archiwalne numery naszego czasopisma. Zobaczcie, jak wypadło porównanie rowerów testowanych przez ostatnie paręnaście lat z tymi współczesnymi.
Sztywny widelec MTB w XXI wieku?
Po czym rozpoznać rower „górski”? Po krótkim wywiadzie z każdego bardziej rozgarniętego przedszkolaka wyciągnęlibyśmy prawdopodobnie trzy główne cechy: „balonowe” koła, dużo „przerzutek” i „teleskopy” z przodu.
Jak wybrać dla siebie odpowiedni rower
Zastanawiasz się jaki rower wybrać, który styl jazdy jest dla ciebie odpowiedni? Jak dobrać rower? Zastanawiasz się nad odpowiedziami na te pytania, przeczytaj dalej.
Gdzie kupować rower
Wydaje się, że obecnie najmodniejsze miejsca do zakupów to hipermarkety oraz Internet. I jedne i drugie oferują najlepsze ceny, co wieszczy rychły koniec sklepów do jakich przywykliśmy. Sklepów z żywą obsługą, szefem-właścicielem udzielającym porad klientom i gronem znających się na rzeczy sprzedawców. Jeśli takie sklepy rzeczywiście znikną, to kupienie dobrze dobranego roweru będzie graniczyło z cudem.
Wyjaśniamy zawiłości geometrii roweru: sinus alfa
Dobrego roweru nie czynią przerzutki ani nawet koła. Dobry rower to rama. Ale myli się ten, kto twierdzi, że wystarczy kupić dobre rurki i ładnie je pospawać. W ramę trzeba tchnąć duszę. Mówią: "magiczne właściwości", "sekretne cechy", "żeby go stworzyć, potrzebna była magia". Bredzą. Czarna magia to nie jest kwestia wiedzy, to stan natężenia złej woli. Białej magii nie ma. Jest wiedza i wiara, a geometria roweru zalicza się do tej pierwszej dziedziny. Jeśli uważasz, że wiesz o rowerze wszystko, to przeczytaj to. Jeśli nie, wróć do tego artykułu za jakiś czas, a teraz jedź na wycieczkę albo maraton.