Lista artykułów w kategorii Trening

Bezkresne uczucie radości. Medal to najlepsza nagroda za wysiłek - nigdy nie przemija.
Nasz zawodnik na Mistrzostwach Polski Dziennikarzy w Świeradowie zdobył brązowy medal. Jest bardzo zadowolony ze swojego wyniku, wszystkim się tym medalem chwali. Jego trener, Darek Poroś (MTB Votum Team), za to osiągnięcie przybił pionę, co jest drugą wielką nagrodą.

Rower na wakacjach. Wakacje na rowerze.
Zawodnik zastanawia się nad lipcowymi planami. Sprawa jest trudna - przecież to wakacje i trzeba je dobrze wykorzystać!!!

Po co trenuję, czyli filozofia mojego rowerowania. Trening przełamujący.
Plan na czerwiec. Zawodnik ma za sobą pierwsze starty. Wyniki nie są zadowalające. Trener i zawodnik decydują się na trening specjalistyczny.

Górski plan awaryjny
Zbliża się najważniejszy górski wyścig w sezonie albo planowana od miesięcy dwutygodniowa wyrypa enduro. Twoja forma pozostawia jednak wiele do życzenia… Co robić, aby wyjazd w góry był przyjemnością, a nie walką o przetrwanie?

Przetrenowanie: za dużo, za mocno
Nic nie dzieje się bez przyczyny. Przetrenowanie również nie bierze się znikąd i jest ostatnim stadium procesu, który zaczął się przynajmniej kilka tygodni wcześniej. Jest ono bardzo poważnym stanem i rzadko któremu amatorowi udaje się do niego doprowadzić, częściej mamy do czynienia z przemęczeniem. Tym niemniej nadmierny entuzjazm, zaangażowanie i brak wiedzy mogą sprawić, że trening nie będzie budowaniem formy, ale eksploatacją organizmu.

Porady Cezarego Zamany: ściana
Mam nadzieję, że jeszcze nie doszliście do takiego momentu, ale jest czasami tak, że sezon trwa w najlepsze, organizm przyzwyczajony do obciążeń startowych, a wyniki się nie poprawiają. Ba, przeciwnicy zaczynają się rozkręcać. Jakie są przyczyny i co z tym robić?

Treningi w sierpniu - cały miesiąc jazda. Trening 14-dniowy.
Zawodnik kreśli ambitne rowerowe plany. Przez cały sierpień zamierza: jeździć, jeździć i jeszcze raz jeździć. Oczywiście, jak to z planami bywa, zakładają również, że coś może się nie udać.

Efekty pierwszego okresu przygotowań. Podsumowanie przed wyścigami.
Nasz zawodnik coraz częściej rozmyśla nad majowymi startami. Wiadomo - maj to pierwszy miesiąc poważnego ścigania się. I niestety, często w ostatnim tygodniu można wszystko zepsuć.

Porady Cezarego Zamany: taktyka
Kwiecień jest miesiącem zawodowych klasyków, legendarnych ronde van vlaanderen, paris - roubaix, liege - bastogne – liege, tj. jednodniowych wyścigów często o ponad stuletniej tradycji. Słyną z brutalności trasy i nieprzewidywalnej pogody.

Pierwszy raz: jak dobrze wypaść na pierwszym w życiu wyścigu?
Za pierwszym razem każdy chce wypaść jak najlepiej, niezależnie od tego, czy jest to pierwszy wyścig w sezonie, czy pierwszy start w życiu. Pierwsze imprezy, na których będzie można zasmakować rywalizacji, odbędą się na początku kwietnia i pewnie, z różnych powodów nie będziesz do nich perfekcyjnie przygotowany. Jak więc stanąć na wysokości zadania i nie skompromitować się na oczach rodziny i znajomych? Poniżej kilka skutecznych rad dotyczących najważniejszych spraw związanych ze startem.

Sen: najważniejsza część treningu
Większość z nas to ludzie pracujący, mający masę obowiązków. Daleko nam do zawodowców, których dzień podporządkowany jest treningowi i jego oprawie.Mimo wszystko trenujemy i staramy się być coraz to lepsi. Tak wiele mówi się o diecie i o treningu, że chyba warto wspomnieć o tej jednej, nierozłącznej części, jaką jest SEN.

Trenażery skutecznie wyparły rolki?: porady Cezarego Zamany
Wiosna. Wychodzimy z piwnic i zatęchłych sal treningowych na świeże powietrze. W nozdrzach zapach kwiatów i adrenaliny zmieszanej z Ben gayem unoszącej się nad sektorami startowymi. Jeśli mówimy trening, mamy na myśli długą, asfaltową prostą, bądź szutrowe serpentyny stromo wznoszące się na alpejskie przełęcze. Rolki i trenażer? To już przeszłość, bo zaczęła się wiosna i wychodzimy... Wrzucając do testu trenażerów dwie „rolki”, włożyliśmy kij w mrowisko i rozpętała się mailowa dyskusja, która bynajmniej nie cichnie w miarę, gdy asfalty i błota obsychają.

Zaczynają się starty - modyfikacja planów treningowych.
Między naszym zawodnikiem a jego trenerem trwa gorączkowa wymiana maili. Choć mieszkają w jednym mieście, kontaktują się prawie wyłącznie przez internet. Terminarze kolarza i coacha są tak napięte, że trudno jest im spotkać się osobiście. Kwiecień to przecież pierwsze starty.

Kiedy zaczynać intensywne treningi i na kiedy potrzebna jest forma?
Tegoroczna zima nasz nie rozpieszczała – niejednemu z nas śnieg pokrzyżował zamiary i misterny plan przygotowań do pierwszych wyścigów niemal legł w gruzach. W międzyczasie zawitała do nas wiosna i chyba powinniśmy wprowadzić do naszego planu nowe, intensywniejsze rodzaje jednostek treningowych. Jednak czy na pewno?

Zawodnik dostaje od trenera plan ćwiczeń na pierwszą część sezonu.
W kolarskim życiu naszego zawodnika zaszyły poważne zmiany. jego trenerem zgodził się zostać Dariusz Poroś (Votum MTB Team). nowy trener specjalnie dla naszego kolarza napisał program.Długo się zastanawiałem, jak to wszystko poukładać, aż w końcu poprosiłem Darka, żeby mnie trenował. Jeżeli ktoś kiedyś uprawiał jakiś sport, to wie,że trener to podstawa. To nie jest już doradzanie jak kolega koledze, ale pewna wspólna idea. I nie chodzi o to, że trener stale obserwuje zawodnika, widzi jego błędy, zastanawia się jak pomóc, dobiera plan - to oczywiste.

Zabawa rowerowa: porady Cezarego Zamany
W dobrych dla polskiego kolarstwa latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zostało wprowadzonych wiele elementów treningu przydatnych w okresie zimowym. W dzienniczku kolarskim, który był obowiązkowy dla zawodników centralnego szkolenia, co zimę notowałem: trening - zabawa rowerowa.

Zamierzenia na nowy sezon: cel jest tylko jeden - rozwój sportowy.
Zawodnik rozmyśla nad kluczowymi kwestiami: jakie cele postawić sobie w najbliższym sezonie, jak poprawić wynik, jak ułożyć plan startów. i nad najważniejszym - jak trenować, aby się rozwijać sportowo.

Sztuka koncentracji
Mindfulness, czyli sztuka koncentracji. Czym jest? Czemu służy i jak z tej metody mogą korzystać zarówno kolarze wyczynowi, jak i amatorzy dwóch kółek?

Podsumowanie wyników - wnioski na przyszły sezon.
Zawodnik zakończył sezon. Przegląda wyniki i jest bardzo z siebie zadowolony. We wrześniu pojechał dwa dobre wyścigi - w Ustroniu i Karpaczu - i już nie może doczekać się kwietnia 2011, żeby znów zameldować się na linii startu. A potem ruszyć w zawody z innymi. To ostatni odcinek tego cyklu.

Preparaty do masażu sportowego: smarujmy!
Nie tylko łańcuch potrzebuje systematycznego serwisowania i użycia smarów, odpowiednich do każdej pogody, także nasze ciało - potrzebuje tego samego! Prezentujemy wybór maści dostępnych na polskim rynku i radzimy na czym polega masaż, jaki ma cel i jakie produkt stosować w określonym czasie i warunkach atmosferycznych.

Czy można zwiększyć wydolność fizyczną?: magiczne pojęcie
Wielu kolarzy amatorów, którzy rozpoczęli treningi na rowerze w średnim wieku, często zastanawia się, czy taki trening może poprawić ich wyniki. Choć ćwiczenia są coraz bardziej zaawansowane, zawsze pozostaje wątpliwość - czy na pewno warto, czy przyniesie to skutek.

Rower pod dachem
Nieprzypadkowo wybraliśmy październik na publikację testu trenażerów - coraz gorsza pogoda i coraz krótszy dzień skłania wielu rowerzystów do poszukiwania alternatywnych sposobów treningu. Trenażer wydaje się być rozwiązaniem idealnym, dzięki któremu można stać się całkowicie niezależnym od pogody za oknem oraz pory roku. Zobaczcie, jakimi zasadami należy się kierować, trenując z wykorzystaniem trenażera.

O wadze pewności siebie w sporcie: uwierz w siebie
Uwierz w siebie, czyli o wadze pewności siebie w kolarstwie i sporcie w ogóle. Jak budować, podtrzymać i nigdy nie zatracić wiary we własne możliwości. Jak skutecznie radzić sobie z przeszkodami podkopującymi pewność siebie w zawodniku.

Ile godzin w tygodniu trzeba trenować, aby rzetelnie jeździć dystans: mini, mega, giga. Mikrocykl startowy.
Zawodnik zajmuje na bikemaratonie w Tarnowie 29. miejsce open i 5. w M4 na dystansie mini. No, no, no, trafiłem na pierwszą kartkę - powiedział do siebie z niedowierzaniem nasz kolarz. - Jeszcze nigdy nie byłem tak wysoko na liście wyników. Ale nadal robi sobie wyrzuty, że dystans mini jest nieambitny - jedynie około 25-30 kilometrów. Postanawia o tym porozmawiać ze swoim trenerem.

Koncentracja przed startem
Skoncentruj się, czyli o koncentracji w sporcie. Czemu służy koncentracja w sporcie i jak pracować nad jej poprawą. Jak koncentracja uwagi wpływa na wynik końcowy rywalizacji sportowej.

Czego potrzeba do dobrego treningu. Alternatywna rozpiska treningowa na czas startów.
Zawodnik ma za sobą pierwsze starty w sezonie i kolejne przed sobą. Jest więc w trakcie okresu startowego. Trener modyfikuje rozpiskę, a zawodnika nadal nurtuje pytanie: czy stworzył sobie najlepsze warunki do ćwiczeń. Rozmawia o tym ze swoim trenerem - czyli dzisiejsze spotkanie jest na temat higieny treningu.

Pierwszy medal w życiu. Rozpiska treningowa na czas startów.
Nasz zawodnik zajmuje 3 miejsce (!!!) Na dystansie mini w skandia maraton - w Bielawie, 16.05.2010. dostaje brązowy medal, zresztą pierwszy w życiu. Tak więc założenia na ten sezon już w połowie zrealizował.

Bezpośrednie przygotowanie startowe: jak być gotowym na najważniejszy wyścig w sezonie?
Wielu amatorów kojarzy BPS jako termin związany ze sportem wyczynowym. Dowiedz się, czym dokładnie jest okres bezpośredniego przygotowania startowego, co można dzięki niemu zyskać i jak poprawnie go zaplanować i przeprowadzić!

Stres przed pierwszym startem. Pierwsze podsumowanie: jakie były treningi.
Do wyścigu zostały 3 dni. Zawodnik miota się z kąta w kąt i nie może doczekać się startu. Czuje się niemal w pełni przygotowany.
Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35
Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35