W sprzedaży od 5 września 

Spis treści

FELIETON
Tour de Pologne w środku lata wygrany przez mistrza świata
Wstąpiłem do Zakopanego oglądać Tour de Pologne i przeżyłem szok. W pierwszej chwili myślałem, że przyjechała jakaś Madonna i ludzie ciągną na koncert. Całe wycieczki wędrowały z Poronina w kierunku Głodówki pytając: „kiedy pojadą?”, „gdzie najlepiej oglądać?”. Młodzi, starzy, emeryci. A że pogoda była idealna, więc kibiców przybywało jak na skoki Adama Małysza. Im bliżej Zakopanego, tym więcej ludzi. Szpalery wzdłuż drogi, jakich nigdy wcześniej nie widziałem....

POCZTA
Takiej różnorodności w tematyce listów dawno nie było. Tłentynajnery, przerzutki, koła, ISCG, gwiazdy na wazelinie i wyznaniach miłosnych kończąc. A to tylko część tego, co spłodziliście w te wakacje. Zresztą przeczytajcie.

GALERIA
Rowerowa migawka miesiąca
Rozwiązanie kolejnego konkursu fotograficznego. W tym miesiącu podsumowaliście swoje dotychczasowe wakacyjne wypady, z których wyłoniliśmy zwycięzcę. Autor najlepszej pracy został nagrodzony zegarkiem. Już z niecierpliwością czekamy natomiast na kolejne zdjęcia w naszej galerii na stronie internetowej.

Rower czytelnika
Mamy kumulację. I nie chodzi wcale o możliwość wygrania kolejnych 16 milionów Euro we włoskim totolotku, ale o częstotliwość występowania biało czerwonych rowerów na łamach naszej galerii. Czy któryś z nich zdobył serce Marcina przekonacie się z wrześniowego numeru.

TEMAT
Nowe formy rywalizacji: zawody enduro
Wydaje się, że „współzawodnictwo” i „enduro” są terminami, których nie da się połączyć w jednej linijce. Bo jak mierzyć przygodę, którą jest dla nas enduro? Zastanawia się autor, a my siedzimy i słuchamy jak urzeczeni. Przyłączcie się do nas i zastanówcie się czy takie połączenie ma dla Was sens. [więcej]

1274-27.5
Trek Madone 6.9 Pro przyciąga wzrok wielkimi liczbami na tle barw, które nie pozostawiają złudzeń odnośnie do celu. 1274 to dni jego kolarskiej absencji, dla Lance’a oznaczają wyłącznie 27,5 milionów ludzi, których dotknęła choroba nowotworowa! Przeczytajcie więcej o rowerze przygotowanym specjalnie na ponowny „come back” Armstronga.

BB INFO
Prezentujemy m.in. nowe stroje Troy Lee Designs, ochraniacze IXSa czy cywilne buty Bontragera. W ramach bB Info przeczytacie także o szosowym Specu Tarmacu SL3 2010 oraz wyjątkowym modelu okularów Oakley sygnowanych nazwiskiem Stephena Murray'a, zawodnika BMX, sparaliżowanego po upadku przy próbie podwójnego backflipa.

AKTUALNOŚCI
Giant Maestro 2010
Największymi ubiegłorocznymi nowościami Gianta były Anthem X, którego test przeczytacie w numerze bikeBoard 11-12/2008, i rewolucyjna carbonowa szosówka TCR Advanced SL, którą testowaliśmy w numerze bikeBoard 8/2008. W tym roku dział projektowy nabiera tempa i jesteśmy świadkami zapowiedzi prawdziwego wysypu odświeżonych i nowych konstrukcji opartych na patencie Maestro, które będą dostępne w sezonie 2010. Kierunek zmian jest dość przewidywalny – modele carbonowe, obniżanie masy wersji aluminiowych i polepszanie sztywności konstrukcji. To, co jednak zaskakuje (bardzo pozytywnie), to skala zmian.

Cube 2010
Jak zapewne dobrze pamiętacie, w tym sezonie z oferty Cube'a mogliście przeczytać testy maratońskiego fulla AMSa Compa (w numerze bikeBoard #5/2009) oraz w poprzednim numerze bikeBoard #8/2009 endurowatego Fritzza. Tym razem mieliśmy okazję bliskiego spotkania się z ich nowościami na sezon 2010, m.in. nowym freeride'owym projektem.

Kelly'10s
Najgorętszą nowością Kellysa nie jest Sabotage w nowym malowaniu obwieszony komponentami SRAM XX. W przyszłym roku do kolekcji Kellys dołączą całkiem nowe fulle. [więcej] 

FASONY
W kolejnym odcinku zobaczycie strój od znanej na całym świecie z porywającego designu firmy Primal Wear. Garderobę uzupełniają buty i skarpetki Shimano. [więcej]

EKWIPUNEK
1000+: Rock Shox Sid Team 2008
Rock Shox SID to niekwestionowany król wyścigów XC. Ma na swoim koncie niezliczoną liczbę zwycięstw w Pucharze Świata a także tytuły Mistrza Świata. Przeczytajcie jak sprawował się przez sezon użytkowania. [więcej] 

Walka kołowa: prezentacja kokpitów szosowych
Zintegrowane kokpity to absolutny hi-end w swojej dziedzinie. Ich atutami są sztywność oraz to, że od początku do końca są precyzyjnie zaprojektowane i dopasowane tak, aby tworzyć jak najlepszą całość. Prezentujemy trzy zestawy stanowiące swego rodzaju zwieńczenie prezentacji kokpitów szosowych z poprzedniego numeru bikeBoard 8/2009.

Opony WTB Vulpine 29”
WTB stworzyło pierwszą oponą dla 29”. Pisaliśmy o niej już w 1998 roku. Vulpine jest pierwszym semislikiem wśród opon tego rozmiaru. „Ale slicki jak slicki” pomyślałem i do mojego w pełni sztywnego twentynajnera załadowałem jak zwykle po półtorej atmosfery z przodu i z tyłu. Co z tego wynikło dowiedziecie się z testu.

Kamienie milowe: White Industries L.M.D.S.
Dalszy ciąg poszukiwań. Tym razem natrafiamy na ciekawostkę amerykańskiej firmy White Industries i przyjrzymy się jak mogą działać przerzutki pozbawione sprężyn - czyli bliżej o nieco zapomnianym wynalazku Linear Motion Derailleur System.

Reakcja w stylu Ninja: test porównawczy klasycznej przerzutki Shimano i Shadow na podstawie komponentów Deore 2010
Wczesną wiosną w numerze bikeBoard 4/2009 opisaliśmy zmiany w nadchodzącej edycji popularnej grupy Deore. Mieliśmy przyjemność testowania komponentów napędu, czyli przerzutek i manetek. Ponieważ wokół nowej generacji tylnych przerzutek Shadow narosło wiele mitów, postanowiliśmy przy okazji przeprowadzić porównanie obu systemów. [więcej] 

Spodnie Endura MT 500 Knickers
Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że poniżej 12oC nie wolno pedałować z gołymi kolanami. Nie wiem, czym uzasadniano ten sąd, ale dla mnie ma to sens. Przeczytajcie kolejny test spodni typu 3, tym razem o sportowym charakterze - Endura MT 500 Knickers.

Opony Maxxis Detonator
Przetestowaliśmy opony które mimo groźnej nazwy dobrze nadadzą się  do treningów w warunkach jesienno-zimowych.

Zestaw naprawczy Hutchinson Fast'air Tubetype
Ile to razy zdarzyło Wam się złapać snejka na trasie i ile czasu straciliście by się z tym uporać? Firma Hutchinson przygotowała zestaw do łatania dziur bez zdejmowania koła. Sprawdźcie jak wypadł on w teście.

ROWER NUMERU
Mocarz: Specialized S-Works Stumpjumper FSR Carbon
Jako jedyni w Polsce mieliśmy okazję przeprowadzić prawdziwy test tego roweru. Jeżdżąc dzień po dniu przez tydzień, mogliśmy przekonać się o jego mocnych stronach. Czy ma jakieś wady? Czytajcie uważnie

Renaissance: Go Sport Scrapper SCR 3
Idea roweru wszechstronnego pojawiła się w ludzkich umysłach wkrótce po jego wynalezieniu. Potem do głosu doszli miłośnicy specjalizacji. Łatwo było przewidzieć, że renesans filozoficznej myśli jednego roweru do „wszystkiego” nadejdzie. Postanowiliśmy sprawdzić jak spisze się w tej kategorii Go Sport Scrapper SCR3 z aktywnym zawieszeniem oferującym 140 mm, który wg wstępnych oględzin spełnia warunki wszechstronności.

ROWER
Rezerwa Stali: Haro Steel Reserve 1
Od ponad 30 lat firma HARO zajmuje się produkcją BMXów. Oprócz nich, niedawna światło dzienne ujrzały rowery na 26-calowych kołach. Nam udało się dopaść jeden z nich. Sprawdź czy pokonał prawa grawitacji.

Kellys Mystery
U progu wiosny zaprezentowaliśmy Wam najwyższego w słowackiej kolekcji Sabotage’a. Tym razem nadarzyła się możliwość, aby z liderem skonfrontować rower z drugiego końca listy węglowych egzemplarzy.

Rozrywkowy sztywniak: NS Bikes Society
Jeśli jesteś użytkownikiem fulla i poza zawieszonym rowerem nie widzisz świata, a nawet obiecałeś sobie, że nigdy więcej w teren nie ruszysz na sztywniaku, możesz spokojnie przejść obok tego testu. Ale nim to zrobisz, przeczytaj choć wprowadzenie i zastanów się, czy czegoś Ci nie brak...

Rower na życzenie: Giant Boulder Street
„Mój syn ma 13 lat, ale tylko 150 cm wzrostu. Ponieważ wszyscy w rodzinie jesteśmy dość wysocy, mam wrażenie, że zaraz „skoczy”. Powiedzcie mojej żonie, że zakup roweru na 26 calowych nie będzie błędem”. W odpowiedzi na list Piotrka prezentujemy rower Giant Boulder Street.

PRZYGODA
BiT City: Bydgoszcz i Toruń
Oba połączone trasą tej wycieczki miasta od zawsze ze sobą konkurowały. Każde ma coś interesującego do zaoferowania, jednak w pojedynkę brakuje im potencjału. Aby na poważnie rywalizować w kraju, Europie i świecie muszą połączyć siły. Dziś mówi się już o czymś w rodzaju BiT City - aglomeracji Bydgosko-Toruńskiej. Jeśli zawitacie tutaj - na granicę Kujaw i Pomorza - najlepiej poznacie region zwiedzając oba te ośrodki.

Blisko środka: Mazowsze południowe
Mało uważnemu obserwatorowi jawi się jako ziemia niemal doskonale płaska o krajobrazie monotonnym i mało interesującym, pozbawionym ikry. Depresyjne niziny i to byłoby na tyle? Prawda to czy fałsz? Ekspedycja bB znów wyrusza w teren. Musimy przekonać się na własnej skórze i zweryfikować powyższą opinię. Tym razem ślady rowerowych opon odciśniemy na południowym Mazowszu, a ściślej rzecz ujmując - w Ziemi Radomskiej.

Prawie jak na Kubie: Białoruś
Nie taka Białoruś straszna jak ją malują. Jak udowodniliśmy, można zupełnie bez obaw eksplorować ten kraj na rowerze. Choć nie ma tu gór ani morza, przyjechać naprawdę warto. Jednych zainteresują lokalne dziwactwa związane z dawnym (ale jakby wciąż żywym) ustrojem, inni ulegną sentymentalnemu nastrojowi dawnych kresów. Tych, którzy fascynują się światem przyrody zapraszamy nad Prypeć - białoruską Amazonkę. [więcej]

PORADY
Czy to działa?: przewodnik suplementacyjny- sprawdzamy skuteczność
Na rynku suplementów pojawiają się coraz to nowe produkty. Jedne zostają a inne odchodzą w zapomnienie. Zaczęliśmy analizować, w które z nich warto inwestować, a które to tylko „chwyt reklamowy” i zbędny wydatek. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi doniesieniami w tej branży. [więcej]

Haczyk przerzutki, czyli Piotr radzi
Dzisiaj Piotr radzi, jak się uporać z najtrudniejszym problemem - czyli jak znaleźć swoją motywację i swój cel amatorskiego ścigania się na rowerze. [więcej]

SuperPedro: finał
Kiedy spóźnieni wpadliśmy do warsztatu, SuperPedro buzowało już w kominku, a w całym pomieszczeniu rozchodził się balsamiczny zapach gatunkowego drewna sandałowego, którym SuperPedro zwykł w nim palić. Rozsiadłem się na kozetce pamiętającej jeszcze karesy madame Pompadour i ze zdziwieniem obserwowałem, jak z cichym szumem odsłaniają się narzędzia SuperPedro. Nie wiedziałem jeszcze, że to ostatnie spotkanie... [więcej]

T: pojemność napędu
Jedną z najważniejszych cech każdej przerzutki jest tzw. pojemność, która jest wyrażana liczbą. Powstaje po odjęciu ilości zębów największej i najmniejszej zębatki korby napędowej. W tym odcinku porad przybliżamy bliżej tę kwestię. [więcej]

Złap barana: ustawienie kierownicy w rowerze szosowym
Ustawienie kierownicy w rowerze szosowym nie ogranicza się do ustalenia kąta, pod którym opadają ramiona „barana”. Od pozycji kierownicy zależy cała sylwetka kolarza. Przedstawiamy ustawienie zgodnie ze „Specowską” metodą Body Geometry. [więcej] 

ŻYWIENIE
Na straganie: jabłka
Teraz, kiedy „złote jabłka” są w super cenie, świeże, aromatyczne i jędrne, powinny stanowić bazę naszego talerza. Jakie wybrać i co nam one dają dowiecie się w najnowszym numerze. [więcej] 

TRENING
Trener do wynajęcia: nowości, trendy i dobre wybory
Jeszcze kilka lat temu trener był luksusem należącym się tylko garstce zawodników zrzeszonych w klubach sportowych. Obecnie trenera można wynająć, a nawet zamówić przez internet. Dróg do pozyskania trenera jest wiele, a każda z nich - w teorii - powinna doprowadzić nas do lepszej formy. Co powinniśmy wybrać? [więcej]


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920