W sprzedaży od 2 Kwietnia

Spis treści


kup e-wydanie

TEMAT
Odwiedzamy europejskie laboratoria: Engineo, Syntace, Abus

Na przełomie roku, w krótkich odstępach czasu, odwiedziliśmy trzy miejsca, gdzie rodzą się nowe rowery i komponenty. Chcieliśmy sprawdzić, jak powstają i dowiedzieć się, co w procesie powstawania jest najważniejsze. [więcej]

EKWIPUNEK
Walizki zawodniczek

Podobno zawartość damskiej torebki wiele mówi o jej właścicielce. A co powie nam wnętrze walizek zawodniczek Kross Racing Team – Mai Włoszczowskiej i Ani Szafraniec-Rutkiewicz? Dziewczyny opowiedziały nam, co jest dla nich niezbędne podczas zgrupowań czy wyjazdów na zawody.

Odzież Endura Urban
Kolekcja Urban to odzież, w której możemy nie tylko wygodnie jeździć po mieście, ale także nie rzucać się w oczy rowerowym strojem. Prezentujemy test kurtki, dwóch par spodni oraz... jeansów!

Koła Syntace W30 MX 29”
Ideą, przyświecającą niemieckiemu producentowi, było zaprojektowanie kół systemowych, które w przypadku urwania szprychy nie przysporzą problemów użytkownikowi. Na tle innych kół systemowych wyróżniają się normalnymi szprychami, dostępnymi w każdym sklepie rowerowym na globie.

Amortyzator Suntour Epicon TR RL-RC 29” 15 QLC
W precyzyjne odlewy wsuwają się golenie o średnicy 32 mm. Sterówka jest aluminiowa i widelec w swojej klasie jest lekki, a jego sztywność bardzo dobrze wypada na tle najbardziej prestiżowej konkurencji, jaką testowaliśmy w laboratorium bikeBoardu.

Lampa Pro-X Tripple Power
W Tripple Power trzy supermocne diody CREE XML U2 o mocy 30 W zostały wbudowane w aluminiową obudowę. Lampa pracuje w trzech trybach intensywności plus czwarty pulsacyjny - załącza się go po przytrzymaniu przycisku przez 4 s. Maksymalna moc świecenia wynosi 3600 lumenów.

Sztyca X-Fusion Hilo SL 125
Sztyca regulowana, nazywana też pieszczotliwie „windą”, jest obecnie obowiązkowym elementem współczesnego roweru enduro. Hilo jest jedną z tańszych sztyc o skoku 125 mm (dostępna jest również wersja 100 mm). X-Fusion postawiło na sprawdzającą się od wielu lat konstrukcję, opartą na blokadzie hydraulicznej i sprężynie powietrznej. Całość jest zamknięta w eleganckiej, aluminiowej obudowie.

Opony Bontrager XR Mud Team Issue
Specjalistyczna opona na błoto o rzadko rozstawionych, mocno zaznaczonych klockach. Klocki nie są wyjątkowo wysokie - na czole mają 4 mm, a na krawędziach o milimetr więcej. Sam balon na obręczy o posadowieniu stopki 24 ma 51 mm. Asymetrycznie najeżone brzegi uniemożliwiają pomiar rozstawienia klocków, ale trzeba powiedzieć, że balon i tak jest szerszy. Klocki są nacięte, a producent poddaje pomysł do wycięcia zbędnych dla jeszcze lepszej samooczyszczalności.

Bidon Profile Design Aero HC System
Podobno na trasie o długości 40 km (etap rowerowy na triatlonowym dystansie olimpijskim) można oszczędzić 10 sekund wymieniając zwykły bidon (montowany na ramie) na spłaszczony. Jeszcze więcej czasu można oszczędzić, jeśli zwykły okrągły bidon położy się wzdłuż wysięgników kierownicy do jazdy na czas. Wielu speców od aero twierdzi, że taka lokalizacja nawet pustego bidonu to jak ujemne kalorie – wręcz lepiej coś tam mieć, bo przez redukcję turbulencji między przedramionami spada ogólny opór powietrza.

Nogawki Endura Windchill Knee Warmer
Nogawki wykonane są z elastycznej tkaniny Thermolite®, zabezpieczonej od zewnątrz High Performance Repel TEFLON®. Dużo amerykańskich słów tłumaczymy tak: powłoka chemiczna produkcji firmy od patelni napylona na włókna.

Ochraniacze Kross Rain Cover
Ochraniacze są kapitalnie skrojone, co w połączeniu ze świetną elastycznością materiału sprawiło, że nie pamiętam, żebym kiedykolwiek zakładał równie wygodne. Cienki materiał może budzić obawy co do wytrzymałości, ale test wykazał, że są one bezpodstawne.

Uchwyt K-Edge Gravity Cap
W zestawie z rowerowymi komputerkami Garmina zwykle dołączane są dwa okrągłe plastikowe uchwyty, które gumkami montuje się na kierownicy lub mostku. Szosowcy chcieli mieć Garminy przed kierownicą i w ten sposób powstał rynek bardziej wyrafinowanych uchwytów.

Kurtka Bontrager Race Windshell
Kurtka ma standartowo wydłużany tył, spejalnie przystosowany do użytkowania podczas jazdy na rowerze, ale równie dobrze sprawdza się podczas joggingu. Jest lekka i zwiewna, po zwinięciu mieści się w kieszonce koszulki XS!

Obalamy mity: zużycie łańcucha
W pierwszym numerze zeszłego roku (bB#1-2/2014) opublikowaliśmy wyniki naszego testu długodystansowego, badającego wytrzymałość na rozciąganie topowych łańcuchów 10-biegowych. W szranki stanęły FSA Team Issue CN-910, KMC X10 SL Gold, Shimano XTR CN-M980 i SRAM PC-1091 HP. Ciekawiło nas, po jakim przebiegu będzie konieczna wymiana, czy zużycie będzie przebiegało podobnie we wszystkich modelach, czy masa wpływa na trwałość łańcucha. Test pozwolił odpowiedzieć na te pytania, ale też sprawił, że pojawiły się nowe. Jak takie porównanie wypadłoby wśród najtańszych łańcuchów 10-rzędowych? Ile przejadą tanie łańcuchy? Czy produkty marek, które wygrały tamto porównanie, okażą się również najlepsze w tej półce cenowej? Nie pozostało nic innego, jak zmontować nowy zestaw porównawczy.

Thule Pack'n Pedal Commuter
W języku angielskim funkcjonuje bardzo przydatne słowo, które nie ma prostego odpowiednika w języku polskim: commuter. Oznacza osobę podróżującą do pracy. Rowery i akcesoria nim opatrzone charakteryzują się właściwościami ułatwiającymi użytkowe zastosowanie roweru. W teście porównamy dwa produkty dla „commuterów” - o zbliżonym przeznaczeniu, cenie i właściwościach. Sakwę Pack’n Pedal Commuter Pannier oraz plecak Pack'n Pedal Commuter Backpack – produkowane przez Thule.

ROWER
Test MTB HT za ok. 2500 zł

W wydaniu bB # 1-2/ 2015 dokonaliśmy porównania rowerów górskich, które można kupić za ok. 2 tys. złotych. Z badań, jakie przeprowadziliśmy wśród polskich sklepów rowerowych wynikło, iż jest to najpopularniejsza półka cenowa na naszym rodzimym rynku. W tym miesiącu składamy na Wasze ręce porównanie rowerów droższych o 500 zł. Nie ma się co śmiać. Ta, wydawałoby się niewielka różnica, pozwoliła uwypuklić charakter i zaakcentować przeznaczenie poszczególnych modeli. [więcej]
Cannondale Trail 6, Canyon Yellowstone AL 3.9, Cube Analog 27.5, Fuji Nevada 29 1.4, Ghost Kato 3, Giant Talon 29er, Kellys Spider 70, Kross Level R4, KTM Chicago 27 H-Disc, Lapierre Raide 227-229, Orbea MX 30 27/29”, Romet Rambler 27.5 3.0, Scott Aspect 740, Shockblaze R6 27.5, Trek Marlin 7, Wheeler Protron 300


Kross Vento 6.0
Ważący o kilka oddechów więcej niż osiem kilo rower sprawia, że mocne nadepnięcie na pedały bezkompromisowo wprawia go w ruch. [więcej]

Specialized Epic Expert Carbon 29
Epic był pierwszym rowerem w pełni zawieszonym, który wywalczył Mistrzostwo Świata. W wielu firmach cena, za jaką można kupić testowany rower, dotyczy modeli ostatecznych i szczytowych rozwiązań. A Expert to czwarty model w typoszeregu Epic. [więcej]

Dema Scaleo Elite
Myśl techniczna naszych południowych sąsiadów zaskakiwała już naszych dziadków i ojców. Tatra, Skoda, Java... W dziedzinie jednośladów napędzanych pedałami Dema pisze nowe rozdziały i podąża za światowymi trendami. [więcej]

Haibike Greed 9.40
Kiedy jako dzieciak, z wypiekami na twarzy, oglądałem pierwszy z serii filmów „Szczęki”, uderzała mnie w nim nie tylko groza i genialne budowanie napięcia, lecz również potęga i moc żarłacza. Pływający rekin to bez wątpienia król podwodnego polowania. Postanowiliśmy sprawdzić, czy dwukołowym „mechanicznym rekinem” też możemy wybrać się na polowanie. Polowanie na medale. [więcej]

Merida Big.Seven XT
Merida Big Seven XT z profilu zachęca, żeby po prostu jechać. Nie jest to typ „krzykliwy” i entuzjaści efektu „wow” będą zawiedzeni, bowiem rower „w sektorze” nie odznacza się niczym specjalnym. Matowe, ciemne włókno węglowe z ledwo widocznym, ciemnogranatowym logotypem firmy - jest dyskretny. Zgrabnie opadająca w kierunku podsiodłówki górna rura dodaje konstrukcji sportowego sznytu.

PRZYGODA
Trailboard – Wilkowickie Boxery

Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że w ostatnim czasie Bielsko-Biała wyrasta na stolicę polskiego enduro. Bez wątpienia ogromny wpływ ma na to położenie na granicy Beskidu Małego i Śląskiego i bogata tradycja związana z turystyką górską. Największą jednak rolę odgrywają ludzie, którzy - dzięki swojej pasji, wytrwałości i ciężkiej pracy - tworzą i utrzymują wspaniałe trasy, będące kwintesencją górskiej rowerowej zabawy. [więcej]

Bory Dolnośląskie
Wyprawę „trans-borową” rozpoczynam ze stacji Studzianka. Gdyby nie tablica z nazwą przystanku, ustawiona na brzozowych drągach, pomyślałbym, że maszynista zahamował, by wyskoczyć na grzyby. Wokół drzewa, cisza, spokój – ani żywej duszy. Stacja widmo pośrodku niczego. Dziwne miejsce. I tak właśnie będzie przez pozostałą część wyprawy. Nieco surrealistycznie, trochę magicznie, na pewno bardzo tajemniczo i nietuzinkowo.

SPORT
Trudna ścieżka

By stanąć do walki na tej trasie, trzeba mieć trzy życia. Dla nastoletnich maniaków wirtualnych gier posiadanie więcej niż jednego bytu jest normą, lecz tylko dziesięciu śmiałków podjęło tę grę. Nie! Nie przed ekranem komputera, ale w realu, uzbrojonych w ciężkie maszyny downhillowe.

Polski downhill oczami Soni Skrzypnik
DH to nie jest polska dyscyplina narodowa. Mówiąc wprost, oprócz kilkuset pasjonatów nie interesuje się nią nikt.

Włoskie Alpy Wschodnie na szosie
Głęboko, w sercu włoskich Alp, w północnej części Lombardii, pośrodku Parku Narodowego Stelvio, ukryte jest Bormio. Otaczający je region zwany jest przez tubylców Wspaniałą Krainą. [więcej]


PORADY
TWI – skracanie łańcucha Shimano

W pierwszym numerze zeszłego roku (bB#1-2/2014) opublikowaliśmy wyniki naszego testu długodystansowego badającego wytrzymałość na rozciąganie topowych łańcuchów 10-biegowych. W szranki stanęły FSA Team Issue CN-910, KMC X10 SL Gold, Shimano XTR CN-M980 i SRAM PC-1091 HP. Ciekawiło nas po jakim przebiegu będzie konieczna wymiana, czy zużycie będzie przebiegało podobnie we wszystkich modelach, czy masa wpływa na trwałość łańcucha. Test pozwolił odpowiedzieć na te pytania ale też sprawił, że pojawiły się nowe. Jak takie porównanie wypadłoby wśród najtańszych łańcuchów 10-rzędowych? Ile przejadą tanie łańcuchy? Czy produkty marek które wygrały tamto porównanie okażą się również najlepsze w tej półce cenowej? Nie pozostało nic innego jak zmontować nowy zestaw porównawczy.

Niemiec po włosku
Kolarstwo to w dużej mierze sztuka radzenia sobie w peletonie. Przedstawiam pierwsze ze słówek, związanych z jazdą w grupie, a także z różnymi sytuacjami na trasie. Obyście jak najrzadziej po własnej jeździe mówili o „perdere le ruote”.

TriFit
W pozycji triathlonowej duże znaczenie ma samo ułożenie tułowia. Dobra pozycja tułowia to wyznacznik stanu funkcjonalnego ciała, ale i gwarant uzyskiwania wysokich prędkości. Wraz z odpowiednią wartością zgięcia i wyprostu w kolanie, stanowi klucz do efektywnej pozycji triathlonowej.

ŻYWIENIE
Bezpieczne odchudzanie

Oto, jak nie przerywając reżimu treningowego, spalać jak najwięcej wolnych kwasów tłuszczowych. Czyli, zachowując wypracowane mięśnie i moc, jednocześnie chudnąć.

Batony energetyczne
Batony energetyczne to wysoko węglowodanowe przekąski, w szybki sposób, nawet przy wzmożonej aktywności fizycznej, dostarczające energię do organizmu. Cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród sportowców wyczynowych, ale również wśród osób uprawiających sport rekreacyjnie.

Oliwkowa sałatka
Z wielu względów warto mieć w kuchennej szafce puszkę cieciorki. Jeśli danego dnia wykonaliście ciężki trening, a do konkretnego obiadu jeszcze daleko, lub jeśli nie przemęczaliście się zbytnio i macie ochotę na lekką kolację, to gorąco polecam sałatki z „włoskim grochem”, który zupełnie nie smakuje jak... groch!

TRENING
Wyznaczanie stref energetycznych

Najlepszą metodą do wyznaczenia stref treningowych będzie przeprowadzenie badań wydolnościowych lub testów terenowych, które pozwolą ustalić aktualny próg LT.

Rozluźnij powięź – ćwiczenia
„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – tę przypisywaną Hipokratesowi sentencję powtarzają do znudzenia wszyscy. W praktyce, niestety niewiele jest osób, które się do niej stosują. Gdy nie ma motywatora w postaci bólu, lub co gorsza odniesionej kontuzji, ciężko jest zebrać wystarczająco siły w sobie i poświęcić czas na, niekoniecznie ciekawe i mało „sexy”, aktywności, zwłaszcza takie, jak rozciąganie. Dopiero gdy zdrowie zaczyna niedomagać zaczyna się szukać pomocy u lekarzy i innych specjalistów. Wtedy najczęściej jest już za późno i bez przerwy w treningach oraz skomplikowanego i kosztownego leczenia nie ma szans na powrót do formy.

Trening z amatorem - Paweł Wiendlocha
Bohaterem tego odcinka jest Paweł Wiendlocha - postać świetnie znana w maratonowym peletonie, nie tylko ze swojej charakterystycznej sylwetki typowego kolarza górskiego, ale przede wszystkim z tego, że od wielu lat należy do czołówki. Paweł ma to szczęście, że udało mu się połączyć pracę zawodową ze swoją pasją do kolarstwa.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB