W sprzedaży od 10 listopada

Spis treści


kup e-wydanie

AKTUALNOŚCI

Rowerowe Podhale
Tatry...dla rowerów niedostępne, ale nie trzeba pchać się na zatłoczone przełęcze, żeby podziwiać ich majestat i cieszyć się najlepszą panoramą. Stowarzyszenie Rowerowe Podhale zajmuje się odkrywaniem nowych szlaków enduro Podhala i w czasie swych niezapomnianych zlotów udostępnia je zajawionym rowerowo ceprom. Prowadzi do tajnych rozjazdów, odsuwa na bok zwalone pnie, żeby był flow, a nawet patroluje ścieżki z wykrywaczem metalu, aby ktoś sobie biedy nie napytał. W trakcie gremialnych przejazdów po legendarnej i wciąż niedostępnej ogółowi Mietle, Lewobocku czy Drapichruście panuje niezapomniana atmosfera. [więcej]

Oponą po rolce
Trenażer rowerowy wydaje się być urządzeniem na tyle prostym, że trudno w nim o rewolucyjne rozwiązania. A jednak co roku producenci próbują nas czymś zaskoczyć. Od kilku lat większość wysiłków idzie w kierunku zbliżenia warunków treningu pod dachem do tych panujących w prawdziwej jeździe, stąd coraz większa integracja trenażerów z komputerem i coraz bardziej zaawansowane aplikacje wspomagające trening. Ale nie tylko.

Kielce Bike – Expo 2015
Międzynarodowe Targi Rowerowe Bike-Expo w Kielcach odbyły się już po raz szósty. Zaprezentowało się 250 wystawców nie tylko z Polski i europejskich krajów naszego regionu, ale również z Wielkiej Brytanii, Włoch, Chin i Tajwanu. Jeszcze nigdy w Polsce nie widzieliśmy tak szerokiej prezentacji sprzętu rowerowego, a byliśmy na wszystkich ogólnopolskich targach rowerowych od 1996 roku! 5 hal i tysiące metrów kwadratowych do zwiedzenia – mapa i zaznaczanie odwiedzonych stoisk było nie od rzeczy. Przy takiej ilości wystawców można było niechcący pominąć coś ciekawego. [więcej]

TEMAT
Gravele

Coraz więcej małych dróżek z dobrą nawierzchnią rozwidla się w jeszcze mniejsze odnogi, po których nie jeżdżą nawet Golfy i Passaty TDI. Ostatnio wiele mówi się o zagrożeniu, jakie wydobywa się z ich wydechów, my, kolarze, na co dzień bardziej martwimy się o to, co zrobią ich szaleni kierowcy. A ta wąska odnoga w prawo kusi, choć nie wiesz jaką nawierzchnię zastaniesz po drugiej stronie grzbietu. [więcej]


Jak poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze
Czasy, gdy po zmroku jeździło się w migotającej poświacie lampki zasilanej dychawicznym dynamem już dawno minęły. Aktualnie mamy do wyboru szereg tradycyjnych oraz nowatorskich mobilnych rozwiązań oświetleniowych, pozwalających nam, rowerzystom, po pierwsze być widocznymi na drodze, a po drugie mniej lub bardziej oświetlić drogę, po której zmierzamy.

EKWIPUNEK
Zimowe rękawice

Podczas wysiłku na rowerze realizowanego przy niskich temperaturach otoczenia, najbardziej narażone na wychłodzenie są dystalne części ciała, a więc głowa, stopy i dłonie. Właśnie przez nie tracimy najwięcej ciepła, co z grubsza można przeliczać za kilodżule i Waty, jakich braknie nam w czasie wysiłku. Szczególną uwagę postanowiliśmy zwrócić na dłonie, ponieważ nasze doświadczenia wskazują, że dla konkretnych modeli rękawiczek zachowany jest komfort termiczny dłoni w stosunkowo wąskim zakresie temperatur, ale i wilgotności.

Ciepłe skarpety
Bez względu na porę roku są nieodłącznym elementem ubioru rowerzysty, ale to właśnie w okresie jesienno-zimowym należy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiedni dobór. Skarpetki, bo o nich mowa, powinny dobrze odprowadzać wilgoć, zapewniać komfort termiczny i transpirację potu. Nie zapominaj także o sprawie dość prozaicznej, czyli wyborze odpowiedniego rozmiaru. Dodatkowym atutem, który będzie decydujący przy wyborze konkretnego modelu, mogą być na przykład wzmocnienia w newralgicznych miejscach lub wstawki kompresyjne.

Bielizna termiczna
Nie wyobrażamy sobie bez niej jazdy w chłodne dni. Stanowi pierwszą, najbliższą skórze warstwę odzienia, a dobrze dobrana, w połączeniu z kolejnymi warstwami wierzchnimi, zapewnia komfort termiczny nawet podczas mrozów. Bielizna termoaktywna ma za zadanie nie tylko utrzymać odpowiednią temperaturę, ale także sprawnie odprowadzić pot z naszej skóry, pozostawiając ją suchą podczas intensywnego wysiłku.

Bielizna Endura Transrib
To bielizna pierwszej warstwy. Wykonano ją z CoolMaxu – włókna o uznanych własnościach utrzymywania poczucia chłodu i wybitnego odprowadzania wilgoci od skóry. Endura utkała go w układający się w prążki wzór 3D. Przy kontakcie ze skórą cienka tkanina tworzy kanaliki i nabiera mięsistości. Z jednej strony poprawia to przepływ i wentylację od strony skóry, z drugiej powiększa grubość tkaniny, wróżąc lepsze parametry termiczne.

Kurtka B'Twin 520
Prezentowany zestaw odzieży przeznaczony jest do jazdy w sezonie jesienno-zimowym. Kurtka ma sportowy, dopasowany krój. Kluczowe materiały, z których została wykonana są elastyczne, dlatego dobrze dopasowują się do ciała i ściśle je opinają. Różnica między mocno wyciętym przodem a przedłużonym tyłem wynosi aż 15 cm, dzięki czemu nawet w niskiej pozycji szosowej z przodu nie tworzy się zbitek materiału, a tył zakrywa nerki z dużym marginesem, który sięga aż do połowy pośladków.

Trenażer Bkool One
Na łamach #bB przedstawialiśmy test trenażera Bkool z mocno rozbudowanymi opcjami (#bB 11-12/2013), kosztował wówczas 2400 zł. Wychodząc naprzeciw mniej majętnym klientom, firma Bkool wprowadza na rynek nowy, tańszy model (990 zł). Pierwsze wrażenie po wyjęciu urządzenia z pudła to solidność i estetyka wykonania – jest po prostu ładne, w modnym, białym kolorze z czarnymi wstawkami.

Bieżnia Kettler Run 7
To najwyższej klasy bieżnia dla ambitnych sportowców, którzy chcą zachować formę i nie przerywać aktywności fizycznej nawet w najgorszą pogodę. Jej zaawansowana konstrukcja i możliwości multimedialne pozwalają na realistyczny, zróżnicowany trening. Run 7 umożliwia specjalistyczny trening.

System antyprzebiciowy Schwalbe Procore
Wszyscy wiemy, że mało powietrza w oponie przyczynia się do poprawienia przyczepności, zwiększa skuteczność hamowania, a tym samym ułatwia pokonywanie najeżonych przeszkodami tras. Niestety niższe ciśnienie zwiększa ryzyko przyszczypnięcia dętki, a we wcale nie tak ekstremalnych przypadkach – definitywne rozwalenie obręczy. Bystrzaki odezwą się, że ludzkość rozprawiła się z problemem snejków, wlewając do opon samouszczelniający lateks. Tak, jednak my mówimy o jeździe z ogumieniem, w którym panuje ciśnienie niższe niż 1 bar.

Lampki rowerowe - prezentacja
Rynek rowerowego oświetlenia jest wręcz zalany przez wszelkiego rodzaju lampki – od najprostszych migających punktów, aż do skomplikowanych systemów reflektorowych z zewnętrznymi akumulatorami. Jakie rozwiązanie powinniśmy wybrać zależy od naszych specyficznych potrzeb, na które wpływ mają lokalizacje, w których mamy zamiar się poruszać po zmroku oraz w dużej mierze styl jazdy.

Lampka Sigma Brakelight
Nieskomplikowane urządzonko ma pasować do szeregu typu hamulców − cantilever, v-brake, szczękowych − i realizować dziecięce marzenie o świetle stop w rowerze. Gadżet zachęca masą i nie zniechęca ceną – tylko 8 g i 31,90 zł. Jak podaje producent, wystarczy 25 mm wolnego miejsca na odpowiednim odcinku linki hamulcowej, aby je zainstalować.

Radar i lampki Garmin Varia
System wykrywa samochody nadjeżdżające z tyłu. Wzorem myśliwców bojowych może śledzić do 8 wrogów jednocześnie do 140 m od tyłka rowerzysty. W miarę ich zbliżania się mocniej świeci zintegrowanym tylnym światłem lub szybciej i mocniej nim mruga. [więcej]

Lampka Mactronic Phantom
Nowość w ofercie polskiego producenta, czołówka z opcją montażu na kasku. Ma możliwość emitowania światła o zróżnicowanym natężeniu i barwie. Do dyspozycji są zespół czterech diod Nichia LED oraz dwóch Cree XP-G2. Pierwsze z nich emitują wspólnie światło o łagodnej sile 70 lm, ale bardzo rozproszonej wiązce (140°) i ciepłej barwie.

Lampki Bontrager ION 700 RT, Transmitr i Flare RT
Oto system zdalnego sterowania oświetleniem rowerowym. W jego skład wchodzi lampka przednia Ion 700 RT, lampka tylna Flare RT oraz bezprzewodowy sterownik Transmitr Remote.

Nawigacja Mio Cyclo 200
Nowe urządzenie nawigacyjne przeznaczone jest do jazdy rekreacyjnej i turystycznej. Ma w łatwy sposób umożliwić nawigację z punktu A do B dlatego nie znajdziemy tutaj żadnych opcji treningowych czy możliwości podpięcia zewnętrznych czujników.

ROWER 2016

Kellys Hacker 90
Nasi południowi sąsiedzi nie próżnowali przez cały 2015 rok i nowa odsłona flagowego okrętu Kellysa do XC na 2016 r. ze średnim kołem przekonuje nas, że to... zupełnie inny rower.
Estetycznie Hacker nie jest krzykliwy, matowe i bardzo dobrze wykończone włókno węglowe wygląda świetnie. Od razu widać, że to najwyższa półka. Turkusowe wstawki naniesione na ramę i widelec przełamują szarość i ożywiają całą kompozycję. Linki i wszystko to, co może być schowane jest schowane. Ładna, spłaszczona górna rura dodaje szyku. [więcej]


Romet Mattock 2
Mattocka zabraliśmy na świeżo otwarte trasy w Bielsku-Białej – najgorętszej miejscówce tej jesieni. Byli tam chyba wszyscy.
Profil nowych tras dobrze pasuje fullom o skoku 140 mm. Do tego stopnia, że jednego dnia dziabnęliśmy podjazd na Kozią Górę ze siedem razy. [więcej]

Canyon Spectral CF 9.0 EX
Kilka krótkich spotkań oraz pełny cykl testowy, opublikowany w bB#3/15, sprawiły, że znamy go jak własną kieszeń. Rower cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a my czasem się zastanawiamy, czy nie założyć osobnej skrzynki mailowej, która będzie obsługiwała wyłącznie zapytania o Spectrala. Pytacie o niego zdecydowanie najczęściej, a wśród pytań dominują te o rozmiar oraz różnice pomiędzy nim, a Strivem czy Nervem. [więcej]

ROWER
Cannondale Trigger Carbon 2

Choć budowa Triggera jasno wskazuje, że bliżej mu do rzeczywistości enduro, to zachowanie na podjazdach i prostej drodze udowadnia konotacje ze środowiskiem XC. Producent umyślnie starał się nawiązać do obu odmian MTB, tak by użytkownik mógł najeść się wszechstronnością do syta. [więcej]

PRZYGODA
Grecja

To nie mit – ponad ćwierć wieku temu najwyższy masyw górski w Grecji po raz pierwszy został pokonany przez rowerzystów. Dosiadali oni iście antycznych pojazdów dwukołowych z bagażnikiem z tyłu i bez amortyzatora z przodu. Niemniej jednak wyprawa śladami greckich bogów aż na górę Olimp dziś także pozostaje doświadczeniem mistycznym, nawet wtedy, gdy mamy do dyspozycji rowery naszpikowane nowoczesną technologią. [więcej]

SPORT
CX czyli sposób na polską jesień

Jedni je uwielbiają i czekają na nie przez cały rok. Inni w ogóle ich nie uznają. Mowa o przełajach, tak popularnych w Belgii czy Holandii, a w Polsce zepchniętych trochę na drugi plan, za wyścigami rozgrywanymi w sezonie wiosenno-letnim. Czy słusznie?
Cyklokros bywa niewdzięczny – zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Czasami jest zimno, pada deszcz, a kolarze muszą dzielnie biec przez błoto z rowerem. Ale prawda jest też taka, że przełaje wciągają jak to błoto, na którym często są rozgrywane. Kto spróbował – najpewniej przytaknie. Potwierdza to też fakt, że z roku na rok coraz więcej kolarzy górskich czy szosowych sięga po rower przełajowy. Kalendarz polskich wyścigów także wydaje się być lepiej przemyślany i ułożony tak, by można było ścigać się w każdy weekend jesieni i pierwszej połowy zimy. Może więc warto spróbować? [więcej]

PORADY
Niemiec po włosku

Nie wiem, jaka będzie w tym roku zima, ale wiem, że kolarska szafa powinna być gotowa na różne ewentualności. Oby wasze warstwy ochronne nie musiały zdawać najcięższych egzaminów, a przygotowania do sezonu toczyły się po waszej myśli.

Regulacja łożysk sterów typu ahead
Konieczność prawidłowej regulacji łożysk sterowych (potocznie czynność tę nazywa się regulacją sterów) pojawia się w wielu sytuacjach. Najbardziej oczywistą jest, gdy w łożyskach pojawi się luz, którego objawem są słyszalne, a także wyczuwalne stuki, szczególnie podczas jazdy po nierównościach oraz hamowaniu przednim hamulcem. Nieskasowany luz będzie się powiększał, co może prowadzić do uszkodzenia łożysk, a nawet ramy.

TRENING
Trening w zawieszeniu odc. 1

Zaczynamy nowy cykl prezentujący ćwiczenia, które mogą być szczególnie cenne dla kolarzy. Wszystkich tych, którzy uważnie śledzili poprzednie artykuły nie trzeba przekonywać, jak istotny jest trening korpusu. Tym razem chciałabym zaprezentować metodę, dzięki której będziecie rozwijali mięśnie głębokie, ćwicząc na przykład biceps lub klatkę. Dodatkowo metoda ta pozwala na wykonywanie większego zakresu ruchu bez zbędnego obciążania stawów, przez co trening będzie bezpieczniejszy. Zapraszam na przygodę z TRX!

Trening z trenerem
Od ubiegłego grudnia do października 2015 r. trenowałem według wytycznych Daniela Paszka i jego platformy Cyclo Trener. Miałem dwa cele: poprawić formę i przekonać się o tym, co można zyskać, oddając się w ręce trenera. Przy okazji przekonałem się z jakim kosztem należy się liczyć.

Szosowiec na góralu
Zima to dla kolarza szosowego trudny okres. Niska temperatura i zalegający na drogach śnieg mogą skutecznie odstraszyć nawet największych zapaleńców. Choć zawodowi kolarze większość czasu spędzają w ciepłych krajach, to jednak, jak dowidzieliśmy się bezpośrednio od Rafała Majki, Michała Kwiatkowskiego i Przemysława Niemca, czas spędzony w Polsce pod koniec roku jest dla nich bardzo ważny ze względu na rodzinę czy przyjaciół. Trening traktują po prostu jak pracę, która bez względu na pogodę czy inne okoliczności musi być wykonana. Okazuje się, że spora część szosowców w zimie trenuje na rowerach górskich. Potwierdzają to także trzej najwięksi polscy zawodnicy.

Jak wygrać zawody enduro
Złe wiadomości są takie, że w miesiąc do zawodów przygotować się nie da. Ale dobre są takie, że wykonując pracę treningową przed sezonem, w ciągu miesiąca można dopracować formę do konkretnych i najważniejszych zawodów. Oto pierwsza dawka porad, które zostały przygotowane na podstawie naszych rozmów z Mistrzami Polski enduro 2015 – Elą Figurą i Arkiem Perinem.


Rolka czy trenażer?
Trenażer rowerowy wydaje się być urządzeniem na tyle prostym, że trudno w nim o rewolucyjne rozwiązania. A jednak co roku producenci próbują nas czymś zaskoczyć. Od kilku lat większość wysiłków idzie w kierunku zbliżenia warunków treningu pod dachem do tych panujących w prawdziwej jeździe, stąd coraz większa integracja trenażerów z komputerem i coraz bardziej zaawansowane aplikacje wspomagające trening. Ale nie tylko. [więcej]

Nie da się jeździć? To biegaj!
Łatwo jest mi to napisać, bo uwielbiam bieganie tak samo jak jazdę rowerem. Jednak większość moich rowerowych znajomych nie podziela mojego entuzjazmu. Marudzą, że to nuda, że nie są w stanie przebiec x kilometrów, zniechęcają się na wstępie, a czasami w ogóle nie zaczynają. Zimowa pora odstrasza ich od jakiejkolwiek aktywności i mam wrażenie, że jak niedźwiadki zapadają w sen zimowy. Później budzą się na początku sezonu i zaskoczeni pytają: gdzie podziała się forma?


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920