Spis treści


Możesz kupić e-wydanie
Magazyn dostępny w sprzedaży od 6.04.2018


OD REDAKCJI
Tekst: Miłosz Kędracki

No i mieliśmy normalną zimę. Długą, mroźną i nie zapobiegło temu nawet nasze zaklinanie jej poprzez duże artykuły promujące sposoby na przetrwanie... długiej i mroźnej zimy, jakie publikowaliśmy od zeszłej jesieni. Bardzo mi przykro.


Nagły nawrót mrozów okazał się na szczęście tylko łabędzim śpiewem zimy. A wiosna już jest i zostanie. Wiem, bo w czasie jazdy rowerem zdążyłem się już nawet kilka razy spocić. Co prawda na razie pod warstwą odzieży, ale za każdym razem cieńszą! Sezon MTB już naprawdę w pełni, wystartował puchar świata (wszyscy na krótko, rudą mgłą otuleni), a w naszym kalendarzu imprez na nadchodzący miesiąc wreszcie „maraton” przeważa nad „zimowy”. Dlatego nawiązując do rowerów gwiazd, postanowiliśmy przyjrzeć się rewolucji, jaka opanowuje polski rynek dostępnych cenowo rowerów XCM. Sami jesteśmy zaskoczeni, że aż 30% seryjnych rowerów dostępnych jest na Eaglu. Różnie o nim mówią, że za trudny, że za mało uniwersalny, że tylko do racingu... Dlatego część z nich przetestowaliśmy, część porównaliśmy łeb w łeb żeby przekonać się czy to prawda i czy „prywaciarzy” bez kontraktów stać na starty nimi i czy „uporadzą” na polskich trasach wyścigów. Wyniki na stronach 28-62. Ponieważ na razie wjazd w teren kończy się tragicznym ubłoceniem sporo asfaltujemy, a w trakcie wycieczek i wypraw, trzymając baranek, dyskutujemy o przyszłości kolarstwa. Pewną inspirację dla moich rozmów z bardziej obznajmionymi ze ścigancką stroną kolarstwa szosowego była epopeja, jaka zaczyna się przed całym zastępem młodzieży. Jestem taki mądry, bo czytałem kolejne wersje artykułu jaki zleciliśmy Tomkowi Bojanowskiemu. Zdecydowaliśmy o tym pamiętając, jak wielkie emocje wzbudził nasz artykuł o młodych talentach MTB. Zatem przed wami przyszłość polskiego kolarstwa na stronach 80-85.


Ponieważ nie samymi igrzyskami żyje człowiek, postanowiliśmy zarazić was naszą miłością do Karpat. Próbkujemy je na enduro, w czasie etapówki, a nawet damskiej wyprawy licząc, że staną się dla was inspiracją do eksploracji. Tylko patrząc za okno wiem, że rękawki to jeszcze za mało i jednak muszę ubrać bluzę. Ale wiatrówkę wcisnę do kieszonki i jadę zaklinać wiosnę.


ROWER
Eagle???

Wśród amatorów istnieje przekonanie, że napęd z jednorzędowym suportem jest tylko dla prosów. Bo mało uniwersalny i ekstremalnie drogi. Wprowadzenie dwa lata temu przez markę SRAM dwunastorzędowej kasety o zakresie 10-50 zdecydowanie zmieniło tę optykę ze względu na rozszerzenie ilości przełożeń dostępnych bez przedniej przerzutki. Jednak XX1 Eagle oraz X01 Eagle przeznaczone były i są dla zawodowców oraz burżuazji.

Eagle 9K
Canyon Exceed CF SL 6.0 Pro Race
Cube Reaction C:62 Pro
KTM Myroon Pro 12
Romet Monsun 29 3

Eagle na medal
GT Zaskar 29 Carbon Pro
Specialized Epic HT Pro
Trek Procaliber 9.8 SL


Merida Big.Nine 6000 i Big.Nine 800

Mimo wielu „eksperckim” głosom oraz teoriom spiskowym sugerującym zamach na twój portfel, trzeba uczciwie powiedzieć: carbon jest lepszy od aluminium. Tym testem chcemy jednak pokazać, gdzie aluminium przegrywa. Jak bardzo i czy rozbieżności w wydajności można rozsądnie uzasadnić różnicą w cenie.


Kross Level 13.0
Wsiadając na Krossa od razu wiadomo do czego służy ten rower. Pozycja jest tak niska, że bodajże pierwszy raz w życiu miałem ochotę wstawić podkładkę pod mostek w wyścigowym rowerze 29”. Jednak rower jest krótki, przez co sylwetka robi się zwarta, więc w sumie nachylenie pleców nie jest aż tak radykalne. To sprawia, że rower jest efektywny.


Scott Genius 920
Najnowszym wcieleniem Scott chce zadowolić jak najszersze grono odbiorców, oferując każdy model w dwóch rozmiarach kół w szerokiej gamie kompletacji i cen. Podczas tegorocznych Media Days udało nam się porównać bardzo prestiżowo i ekstrawagancko wyposażone w koła 29 oraz 27,5” szczytowe zestawienia przeznaczone dla współczesnej burżuazji. Przeczytacie o nich w bB 8/2017. Naczelny sugerował wówczas, że model z połowy drabinki hierarchicznej wydaje mu się bardziej obiecujący. Dlatego do redakcji zawitała odmiana mniej szpanerska, ale potencjalnie lepsza użytkowo.


Trek Slash 9.7
To chyba najmodniejszy rower enduro w ostatnim czasie. Bardzo słaba, wręcz znikoma dostępność Slasha w zeszłym sezonie tylko natężała apetyt potencjalnych kupców, co z kolei rozpalało rozmowy na jego temat. Koniec końców wokół nowej endurówki Treka powstała legenda opisująca jej niesamowite własności. Jak naprawdę wyglądają możliwości Slasha przekonaliśmy się na nieco odświeżonym modelu 2018.


Cannondale SuperX Force 1 SE
Seria SuperX według producenta przeznaczona jest do przełajów, ale testowany model SE wyposażony został w komponenty umożliwiające jazdę w trudniejszym terenie. Tym bardziej, że wyścigowa geometria pozwala na odrobinę szaleństwa na tej maszynie. Pozycja kolarza jest bardzo sportowa i siedzi się jak na rasowej przełajówce. Bardzo niska główka i dobrze dobrany reach sprawiają, że efektywność jazdy jest wysoka.


AKTUALNOŚCI
Rowerowa Ikea

Z końcem lutego Decathlon, a konkretnie grupa B'TWIN zajmująca się kolarstwem szosowym zorganizowała obóz medialny w Hiszpanii. Co w tym ciekawego? W końcu prawie każda większa marka zamiast pokazywać premiery na targach organizuje takie prezentacje... Wejście B'TWINa w kontekst uznanych kolarskich marek i marketing na tym poziomie jest zapowiedzią zmian i ambicji Decathlona na najbliższe lata. B'TWIN chce zerwać z wizerunkiem anonimowej marki „marketowej”. Pokazuje, że ma zespół projektantów, z którymi można porozmawiać o ich pomysłach i wynikach prac, a nowe modele będą teraz prezentowane i testowane, bo oprócz dobrej ceny mają też inne zalety…


TEMAT
Kolarz - cukrzyk

Kim jest cukrzyk? Stereotypowe wyobrażenie sugeruje, że to mężczyzna po pięćdziesiątce z nadprogramowymi kilogramami, lubiący jeść niezdrowo. Jednak cukrzyca to choroba niekoniecznie wynikająca z zaniedbania. Mam 33 lata, jestem szczupły i od zawsze jeżdżę na rowerze. Jestem cukrzykiem i znam kilka podobnych przypadków. Jak to możliwe?


PRZYGODA
Polowanie w Gryzonii

Rowerowi tropiciele najlepszych ścieżek często zadają sobie pytanie: gdzie udać się teraz? Richie Schley i Steffi Marth wybrali się do Gryzonii aby upolować najbardziej spektakularne trasy w Alpach Szwajcarskich. Zadanie o tyle ambitne, że postanowili zrobić to w zaledwie 72 godziny. Warto pamiętać, że region ten oferuje 17 000 km szlaków na obszarze 7000 m2.


Karpaty w trzech aktach
Epicko, ścigancko, kobieco... Te same góry z perspektywy rowerowego siodełka, jednak w trzech zupełnie różnych odsłonach.
Fogaraskie enduro
Epickie ściganie
Kobieca eskapada


PORADY
Regulacja przedniej przerzutki MTB

Używamy jej dużo mniej niż tylnej, ale jej prawidłowe ustawienie jest równie ważne.


Przedsezonowa „checklista” Mariusza Kozaka
Silna konkurencja w czasie zawodów i małe rozbieżności formy pomiędzy zawodnikami nakazują walczyć o wykorzystanie wszelkich zasobów dla uzyskania jak najlepszego wyniku. Odpowiednie przygotowanie sprzętu może być czynnikiem, który przeważy szalę zwycięstwa, dlatego osobiście przykładam do tego bardzo dużą wagę. Oto czynności jakie wykonuję przed każdym wyścigiem żeby rower mnie nie zawiódł. Niezawodowcom może przydać się też jako instrukcja postępowania z rowerem przed sezonem.


Dietetyczne sposoby na podkręcenie spalania tłuszczu
Kolarstwo jest jedną z najbardziej wymagających energetycznie dyscyplin sportu. Kręcącym kilometry sen z powiek często spędzają dodatkowe kilogramy, a przede wszystkim niechciany tłuszczyk. Aby go spalić, trzeba nie tylko ciężko trenować, ale też odpowiednio jeść i pić. Nadmierna tkanka tłuszczowa nie jest ani mile widziana, ani przydatna nie tylko u zawodowców, ale również u amatorów. Jak się jej pozbyć?


Suplementy diety i posiłki – jak je łączyć?
Witaminy i minerały to składniki pożywienia niezbędne do prawidłowego metabolizmu i zachowania zdrowia człowieka. Większość minerałów nie wchłania się bez obecności witamin i odwrotnie. Dlatego niedobór lub brak choćby jednej witaminy lub któregoś minerału może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Problemy z wchłanianiem niektórych substancji odżywczych wynikają najczęściej z przyczyn zdrowotnych, ale także mogą być spowodowane niewłaściwym odżywianiem, stosowaniem leków i używek: mam tu na myśli nawet mocną herbatę czy kawę!


Mądry rowerzysta przed szkodą – cz. 1
Należę do osób, dla których szklanka jest zawsze do połowy pełna, zwłaszcza u progu nowego sezonu kiedy wystawiam „blade lico” na zbawienne działanie słońca i witaminy „de trzy” a trenażer wynoszę do piwnicy. Niestety wiem też, że życie to „niejebajka”. Tak jak nie da się uniknąć spadku formy w połowie sezonu, tak trzeba się liczyć z tym, że może przyplątać się nam jeszcze poważniejsze zmartwienie, np. w postaci kontuzji czy wypadku. Są sposoby żeby minimalizować ich skutki przerzucając odpowiedzialność finansową na kogoś innego. Ale to opcja dla inteligentnych i przezornych.


Apteczka rowerzysty
Bezpieczeństwo rowerzysty to nie tylko kask, rękawiczki, kurtka przeciwdeszczowa, bidon z piciem i prowiant, narzędziownik z zapasową dętką, łyżkami do kół czy skuwaczem do łańcucha i wcześniejsze poznanie trasy, ale przede wszystkim apteczka.


SPORT
Puchar Świata XCO 2018

Chyba w każdej dyscyplinie sportu kolejne edycje Pucharu Świata niezwykle emocjonują kibiców i pobudzają apetyty do walki zawodników. Tak jest także w przypadku cross-country. Co przyniesie ten sezon?


Mistrzostwa Świata XCO 2018
Gospodarzem tegorocznych mistrzostw świata będzie szwajcarskie Lenzerheide. Runda, na której odbędzie się wyścig pierwszy raz przyjęła zawodników podczas zawodów BMC Racing Cup w 2014. Nad trasą pracował Szwajcar Ralph Näf, który jako aktywny zawodnik potrafił wykazać się inwencją. Runda jest stosunkowo krótka, liczy niewiele ponad 4 km, ze startem/metą pod stacją kolejki Rothorn. Wśród zawodników uznawana jest za ciężką i wymagającą technicznie. Zmyślnie wykorzystano naturalne warunki terenu i przygotowano dobre punkty dla kibiców.


Młodzi gniewni na szosie
Polscy zawodnicy z kategorii juniorów oraz orlików świetnie prezentują się na imprezach rangi międzynarodowej i nie odpuszczają w walce ze swoimi rówieśnikami z zagranicy. Przeczytajcie kim są i skąd przychodzą. Jak podchodzą do swoich karier i jaka jest ich recepta na sukces. Śledźcie ich kariery bo kto wie, czy wkrótce nie dorównają Niewiadomej, Majce czy Kwiatkowskiemu.


Rajd wokół Tatr
Pierwszy raz dowiedziałem się o tej imprezie jadąc na niedzielną wycieczkę rowerową z Krakowa do Jabłonki. Był czerwiec 2003 roku. Dogoniła mnie grupa kolarzy z Podhala i wówczas największy chłop w tym gronie, który jechał w czerwonej koszulce SAECO, zaprosił mnie na wyścig do Nowego Targu w ostatnią niedziele sierpnia. Miejscem zbiórki był sklep rowerowy Rowex pana Zygmunta Ostapiuka przy ulicy Krzywej. Stawiłem się więc na starcie aby po raz pierwszy spróbować swoich sił w Rajdzie wokół Tatr.


Wielki Tour dla amatorów
Szosowe ściganie w okazałym peletonie to nie tylko domena zawodowców. Miłośnicy asfaltu już pod koniec kwietnia będą mogli porównać swoje umiejętności w amatorskiej walce organizowanej przez zespół Cezarego Zamany. Road Tour zawita kolejno do Nałęczowa (28 kwietnia), Janowa Lubelskiego (3 maja), Skierniewic (12-13 maja), Głowna (10 czerwca) i na wielki finał 16 września do... no właśnie, gdzie? O to oraz o inne istotne zmiany w sezonie 2018 zapytaliśmy sprawcę całego zamieszania, Cezarego Zamanę.


EKWIPUNEK
Sztyca JBG2 DPS

To frajda brać udział w rozwoju tego produktu od czasu pierwszego prototypu. Właśnie wylądował u nas produkt w wersji finalnej, który ruszył do sprzedaży. Test jednej z ostatnich wersji możecie przeczytać w bB #4/2017. Zmieniono układ włókien przy obejmie ramy aby zapobiec wgnieceniom.


Kurtka Endura Windchill
Elastyczna bluza termiczna kolarskiego kroju, z membraną typu softshell na przedzie klatki piersiowej i rękawów. Panele przeciwwiatrowe są elastyczne tylko wszerz, dzięki czemu bluza nie obwisa. Tkanina ta podszyta jest „polarem” utkanym w szachownicę puszystej i gładkiej struktury. Świetnie grzeje, a jednocześnie ułatwia transpirację.


Ochraniacze Endura MTR Knee
Bardzo płaskie ochraniacze kolan spełniającą normę EN1621-1 dla motocyklowych aplikacji. Zaprojektowane z myślą o delikatnym enduro, all mountain i agresywnej jeździe na pograniczu Trail i XC. Wykorzystano lekkie wkładki Koroyd. Przed ich uszkodzeniem z wierzchu zabezpiecza wytrzymała aramidowa siatka.


Narzędzie Pro-X YC-192
Ustawianie zacisku bywa żmudnym procesem. Poluzowanie zacisku, zaciśniecie klamki i dokręcenie śrub nie zawsze daje rezultat. O ile tarcza nie jest skrzywiona, cierpliwe ustawianie może zająć nawet dobre pół godziny.


Spodnie Endura Luminite
Spodnie wodoodporne są często takimi jedynie z nazwy. Podczas codziennych dojazdów przez całą jesień, zimę i wiosną sprawdzaliśmy przeznaczone do miasta Luminite. Czy spełniły oczekiwania?


Grupa Microshift Centos 11
Microshift nie jest pierwszym skojarzeniem jeśli chodzi o elementy napędu rowerowego. Ale coraz śmielej stosują go poniektórzy producenci rowerów. Wizualnie są bezbłędne, postanowiliśmy sprawdzić jak działają w rowerze zimowym.


Siodło Spec Power Arc Expert
Testowane siodło jest kolejnym wcieleniem popularnego modelu Power. Expert jest najtańszą wersją w kolekcji, poniżej modelu S-Works oraz Pro. Całość jest oparta na wydrążonych tytanowych prętach oraz kompozytowej skorupie a różnice w porównaniu do poprzednika są niewielkie.


Koszulka Endura Pro SL L/S
Zawodnicza, szosowa koszulka kolarska na chłodniejsze dni. Materiał jest lekki, bez technologii blokowania wiatru, a mimo to zapewnia lepszą izolację termiczną niż standardowa koszulka kolarska. Dzięki temu dobrze sprawdza się w wiosenne dni, kiedy pogoda nie jest jeszcze stabilna a różnice temperatur potrafią być duże.


Lampki Pro-X Alpha F/R
Lampki świecą dzięki pojedynczym, mocnym diodom (1W) o deklarowanej przez producenta mocy 130 lm dla przedniej i 30 lm dla tylnej. Do pracy jeżdżę rowerem (ok 45 minut w każdą stronę), był to więc dokonały poligon testowy. Sprawdziłam je zarówno na miejskich, oświetlonych alejkach jak również na odcinkach zupełnie ciemnych.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920